Служба безпеки України щодня відбиває в середньому по 10 кібератак на стратегічні об’єкти України, заявив начальник департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк в інтерв’ю виданню Liga.Tech.
За словами Вітюка, приблизно 90% всіх кібератак, які здійснюються на наші державні ресурси, – це спецслужби РФ. Є ще невеликий відсоток кібератак – їх завдають білоруські спецслужби, які допомагають РФ. До 1% – це решта спецслужб.
«Енергетика, інфраструктура і логістика – це пріоритетні цілі для російських спецслужб. Останні обстріли ТЕЦ супроводжувалися і кібератаками. Ми очікували на такий сценарій, тому жодна з них не була ефективною», – каже Вітюк.
Він нагадав, що кіберагресія в бік України триває з 2014 року. З кожним роком кількість атак зростала, були потужні напади – вірус Petya у 2017 році, коли постраждали десятки тисяч компаній і людей в Україні та інших країнах. У 2016 році була атака Black Energy на енергетичні обʼєкти, зокрема на Прикарпаттяобленерго – протягом шести годин не було світла у 250 000 осіб. Це була перша атака на обʼєкти енергетики у нашій державі. А от початком кібервійни у професійній спільноті вважають січень 2022 року, а саме атаки 13-14 січня.
«Щороку зростала і масованість атак. Якщо у 2020 році було зафіксовано близько 800 кібератак, то у 2021-му – майже 1400, а цього року – вже понад 3500. Ми вже до всього готові, немає нічого такого, що б ми не бачили», – запевнив Вітюк.
Тим часом українська ІТ-спільнота також проводить контрнаступ у кібервійні. Зокрема, у день народження президента Росії Владіміра Путіна 7 жовтня українці зламали сайт Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) та розмістили на ньому «привітання» для агресора: «На зв'язку IT-армія України. Хочемо привітати путіна з його останнім днем народження та побажати йому «комфортної» подорожі до Гааги».