Хакерська атака на ряд українських енергетичних компаній, великих підприємств та ЗМІ була підготовлена в РФ і планувалася не тільки з метою нанесення збитків українській стороні, але і з метою демонстрації Заходу наявності у Кремля кіберзброї, заявив керівник Служби з питань інформаційної безпеки апарату РНБО Валентин Петров.
Як повідомляє прес-служба установи, в інтерв'ю для німецького телеканалу ZDF Петров розповів, що підготовка і розробка ПО для хакерських атак на Україну тривала не менше півроку.
"Це був процес, що тривав не менше півроку, в результаті якого були вражені не тільки українські енергетичні компанії – це була лише верхівка айсберга – були вражені також ряд інших великих підприємств, а також один з національних телеканалів", – зазначив він.
За словами Петрова, українські фахівці встановили, що сліди хакерських атак ведуть до російських серверів. Часові параметри на комп'ютері, з якого було запущено вірус, збігаються з часовим поясом Москви та Санкт-Петербургу. ПО, що використовувалось в атацы мало всі налаштування для роботи з кириличним алфавітом, в той час як його прообраз поширювався російськими хакерами в інтернеті ще 2007 році.
Петров вказав на те, що сьогодні РФ активно вдається до асиметричним заходів, аби відновити свій зовнішньополітичний вплив. З його точки зору, хакерська атака на українську інформаційну інфраструктуру – це демонстрація потенційних можливостей кіберзброї РФ для країн Заходу.
У січні агентство Reuters повідомляло, що невідомі хакери в минулому році мали можливість атакувати чотири сектори української енергетики за допомогою вірусів завдяки тому, що в Україні проігнорували базові правила безпеки в мережі. Таким чином злочинці могли вивести з ладу виробничі потужності в будь-який момент.
У середині червня російські хакери зламали базу даних Демократичної партії США. Вони отримали доступ до бази даних, зібраної на кандидата на посаду президента США від Республіканської партії Дональда Трампа, а також змогли прочитати всі електронні листи і трафік чатів комітету. При цьому кіберзлочинці не отримали доступу до фінансової інформації або особистої інформації спонсорів партії.
За даними ЗМІ, також піддалися атакам комп'ютери і мережі інших американських політичних організацій, а також основних претендентів на пост президента США Хілларі Клінтон і Дональда Трампа.
У травні нинішнього року директор національної розвідки США Джеймс Клеппер попередив, що хакери, які працюють в інтересах іноземних держав, ведуть стеження за кандидатами на пост президента США.