В НФДУ вирішили «забанити» науковців, які порушили умови отриманих грантів

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
За підсумками першого конкурсу щодо розподілу грантів НФДУ отримав не лише важливі досягнення, а й уроки.

Українські вчені отримали гранти на дослідження Національного Фонду Досліджень (НФДУ), вигравши його конкурси. Але деякі проєкти були припинені або виконані науковцями з порушеннями умов договорів. Тепер Наукова Рада НФДУ  ухвалила жорстке, але справедливе рішення щодо порушників, пише Світлана Галата у статті «Що чекає на науковців-порушників умов грантів?»

«Національний Фонд досліджень, створення якого стало одним із важливих елементів реформи науки, у грудні отримав кінцеві звіти за підсумками першого конкурсу з розподілу грантів. Результатом стали не лише здобутки – гранти підтримали, дійсно, важливі для української науки проєкти, – а й уроки», – пише авторка.

Зокрема, за результатами конкурсу «Наука для безпеки людини і суспільства» було ухвалено рішення, що деяких його переможців на певний час відсторонять від участі в нових конкурсах. Причиною такого рішення стало те, що більшість проєктів виявились виконаними на гідному рівні, але результати деяких колективів, на жаль, не повністю співпали з обіцяними. 

«Отже, у підсумку: ухвалено рішення про «науковий бан» для авторів проєктів, які не виконують свої обіцянки, або виконують їх недбало. Обмеження триватимуть різний час – від шести місяців до трьох років. Кожен випадок розглядатиметься окремо», – зазначила Світлана Галата.

Водночас авторка звернула увагу й на позитивний бік такого рішення. За її словами, тут позитив першою чергою, – для тих, хто планує та виконує свою роботу добросовісно. Адже такі науковці матимуть більше шансів отримати грантові кошти.

«Від підвищення відповідальності дослідників за якість планування та виконання проєктів виграє і наука України в цілому, яка почне отримувати якісніший науковий результат. Адже поряд зі зміною системи фінансування науки має підвищуватись і відповідальність вчених за ефективне використання бюджетних коштів», – пише авторка.

Раніше повідомлялося, що Нагадаємо, сьогодні в Україні діє гібридна модель атестації наукових кадрів, яка складається з двох рівнів: перший прозахідний, а другий — просталінський. Аби врегулювати якось цю ситуацію, Кабінет міністрів затвердив новий Порядок присудження та позбавлення наукового ступеня доктора наук (далі — порядок), розроблений Міністерством освіти та науки України. Документ мав би наблизити Україну до європейських стандартів, а натомість законсервував старі традиції. Однак, є у новому порядку не лише мінуси, а й плюси.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі