Україні потрібно обладнати інженерними спорудами ще півтори тисячі кілометрів кордону з Росією, розповів в інтерв'ю «Інтерфакс-Україна» голова Державної прикордонної служби Сергій Дейнеко.
За його словами, на Сумщині (568 км кордону) роботи з облаштування поки що не починались, зараз там проводяться пошукові роботи. На ділянці в Чернігівській області облаштовано 10% кордону, залишаються ще 250-270 км. На Луганщині зроблено 110 км, залишається ще близько 380 км.
Дейнеко пропонує залучати до облаштування державного кордону інженерні підрозділи Держприкордонслужби. Це дозволить знизити навантаження на держбюджет в умовах дефіциту і пандемії коронавірусу.
«Наприкінці листопада Держприкордонслужба отримала дозвіл на проведення господарської діяльності, ми рік працювали над цим питанням. Відтепер ми самі вироблятимемо колючий дріт «Єгоза». Закуповувати його дуже дорого. (...) Вироблятимемо колючий дріт виключно для власних потреб, про можливості реалізації не йдеться», - пояснив він.
Також інженерні підрозділи і техніка служби можуть викопувати протитранспортні рови і облаштовувати контрольно-слідові смуги. Навіть з урахуванням незначного збільшення бюджету на закупівлю паливно-мастильних матеріалів, це буде дешевше, ніж робота підрядних організацій, наголошує голова ДПСУ.
«Нам залишаються лише рокадні дороги... Тут нам потрібна буде допомога. Також є потреба в побудові спостережних веж. Але ми працюємо з нашими партнерами, зокрема стратегічними, і намагаємося отримати обладнання, а саме відеокамери, тепловізори від них. Тому я думаю, що нам вдасться значно знизити вартість цього проєкту », - додав Дейнеко.
За його словами, партнери України бачать зміни в Держприкордонслужбі і охоче допомагають, але хотілося б, щоб ця допомога була більшою: «Ми ж не тільки себе захищаємо, ми захищаємо Європу, фактично, стоїмо на кордоні між Росією і Європою». У пріоритеті не матеріальна, а продуктова допомога: якісними камерами, тепловізорами тощо.
Цьогоріч на інженерне облаштування кордону прикордонній службі виділили 400 млн гривень, а за весь час дії проєкту - 1,7 млрд. І це при тому, що його початкова вартість з 4,1 млрд грн скоротилася до 2,5 млрд.
«І я не можу зараз сказати, що у нас є завершена, з готовністю «під ключ», ділянка державного кордону хоча б в одній області», - додає Дейнеко.
Як приклад він навів вартість облаштування 135 км кордону Естонії і Росії. В Естонії на це виділили 30 млн євро - майже по 1 млн євро на 1 км. В Україні протяжність державного кордону з РФ - майже 2300 км. «Можете порахувати, скільки б нам потрібно було коштів. Це майже 2,3 млрд євро », - сказав Дейнеко.
З анексією Криму і початком російської агресії у Донбасі в Україні розпочалася реалізація проєкту зі зведення системи оборонних споруд вздовж кордону з РФ під назвою «Стіна». Реалізація проєкту розпочалася у вересні 2014 року - під час першого уряду Арсенія Яценюка. Завершення робіт планується в 2025 році.
Згодом проєкт опинився в центрі низки корупційних скандалів, розслідуванням яких займаються правоохоронні антикорупційні органи.