У четвер, 21 березня, із постановою про призначення комісійної комплексної амбулаторної психолого-психіатричної судової експертизи російські слідчі ознайомили Михайла Власюка і його адвоката Ісляма Веліляєва. Таким чином, незаконні експертизи призначені всім 24 морякам.
При цьому III Женевська конвенція "Про поводження з військовополоненими" не передбачає проведення такої експертизи щодо військовополонених. Крім цього, фабриканти справи не надали адвокатам українців жодних відомостей про об'єктивні обставини, які є підставою для обов'язкового призначення судової експертизи, що передбачено статтею 196 КПК РФ.
"Проведення експертиз має розпочатися наступного тижня у ФГБУ "Національний медичний дослідний центр психіатрії і наркології імені В.П.Сербського" МОЗ Росії", - пише Полозов на своїй сторінці в Facebook.
Захист військовополонених українських моряків продовжує наполягати на тому, що проведення експертиз є незаконним і поводженням, яке принижуючє честь і гідність військовополонених. А також клопоче про те, щоб бути зі своїми підзахисними під час їхнього проведення.
Раніше в посольстві США в Україні нагадали Кремлю про незаконність проведення психіатричних експертиз військовополоненим українцям. І закликали до їх негайного звільнення.
"Замість того, щоб проводити психіатричні експертизи українським морякам, що порушує їхні права, Росія повинна негайно звільнити всіх українських моряків і всіх українських політв'язнів. Ми глибоко стурбовані ставленням Росії до несправедливо затриманих нею українців", - наголосили дипломати.
Зазначимо, наприкінці листопада російські спецпризначенці атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовці.
Росія на порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі заарештували їх за обвинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".
Підконтрольний Кремлю суд обрав їм запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Українських моряків вивезли до Москви, у СІЗО "Лефортове". Поранених після лікування у лікарні "Матроської тиші" також перевели до "Лефортового".
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, наголосивши на тому, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включно з державами "Великої сімки".
Докладніше про виклики цивілізації з боку мілітаристських режимів Росії та Китаю читайте у матеріалі Володимира Горбуліна "Зіграти без фальшу" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".