На сьогоднішній день усі 515 скарг, поданих до Конституційного суду, залишаються без розгляду, пишуть у своїй статті для DT.UA Юлія Кириченко і Богдан Бондаренко, експерти Центру політико-правових реформ.
Конституційний суд не розглядає скарги, обгрунтовуючи це відсутністю нової редакції Регламенту Конституційного суду, яка, згідно з прикінцевими положеннями закону "Про Конституційний суд України", повинна була з'явитися до 3 листопада 2017 року.
"Хто ж повинен був напрацювати і прийняти новий Регламент КСУ? Це повинен був зробити сам Конституційний суд. Коло замкнулося", - наголошується в матеріалі.
Експерти визнають, що Регламент КСУ важливий як для організації внутрішньої роботи Конституційного суду, так і в контексті встановлення повної процедури роботи з конституційними скаргами.
"Але Конституційний суд не може ставити реалізацію конституційного права осіб у залежність від власної неспроможності організувати внутрішню роботу. У такому разі Конституційний суд сам порушує Конституцію, а не захищає її. Це триває вже чотири місяці та є неприйнятним", - йдеться в матеріалі.
Автори статті відзначають важливість інструменту конституційної скарги, який дозволяє звичайним громадянам довести неконституційність закону або його положень.
"Важливо розуміти, що в Конституційному суді не оскаржуються рішення Верховного суду або інших судів, незаконні дії прокурорів тощо. У межах цієї процедури особи можуть довести, що положення закону, який суд застосував у конкретній справі, є неконституційними. В такому випадку вони втратять силу для всіх в Україні, а суб'єкт конституційної скарги отримає право перегляду його справи судом загальної юрисдикції за нововиявленими обставинами", - йдеться в статті.
Детальніше про бездіяльність КСУ читайте у матеріалі Юлії Кириченко та Богдана Бондаренка "Конституційна скарга: що це, і чому не працює?" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".