Уряд цілеспрямовано не ухвалює нормативні документи для боротьби з плагіатом – експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Уряд цілеспрямовано не ухвалює нормативні документи для боротьби з плагіатом – експерт © depositphotos / sabphoto
Для того, щоб НАЗЯВО мало інструменти для боротьби з плагіатом, потрібно, щоб Уряд ухвалив нормативні документи. Але для цього потрібна політична воля.

У законі «Про вищу освіту» прописано, що Національне агентство із забезпечення якості освіти (НАЗЯВО) має право скасувати рішення спеціалізованої вченої ради про присудження наукового ступеня відповідно до «Порядку присудження наукових ступенів», який затверджується Кабінетом міністрів. Цей документ уже майже рік, як розроблено й подано на затвердження, однак погоджується він вкрай довго. Про це редакторці відділу освіти та науки Оксані Онищенко розказав керівник секретаріату НАЗЯВО Михайло Винницький.

Зазначається, що таке повільне погодження відповідного документу свідчить про те, що на прийняття відповідного рішення впливають певні політичні чинники.

"Ми також підозрюємо, що є певні впливові особи у владних колах, які не особливо зацікавлені в ухваленні зазначеного Порядку", - зазначив Винницький. 

За його словами, боротьба з недоброчесністю— це річ, яка регулюється не якимись формалізованими процедурами, а самим академічним середовищем. Це означає, що боротися з плагіатом має наукова спільнота, а не держава за допомогою формалізованих процедур. Для цього слід розробити механізм встановлення плагіату органом, якому довіряє академічна спільнота. Для того, щоб НАЗЯВО мало інструменти для боротьби з плагіатом, потрібно, щоб Уряд ухвалив нормативні документи.

"Важливо перейти від того, що держава контролює дотримання принципів доброчесності, до того, що самі заклади вищої освіти і наукові установи контролюють себе", - сказав Вінницький.

Крім того, якщо  в боротьбі з плагіатом НАЗЯВО й виступає щитом, то поки таким, що не повністю забезпечений усією легітимністю підзаконних актів, які йому потрібні.

Академічна недоброчесність, або плагіат, — болюча і дражлива тема для суспільства. Час від часу його стрясають гучні плагіатні скандали, які, втім, не мають наслідків для плагіаторів. Протести громадськості — це добре, а що ж держава? Чи є в нашій країні структури, наділені повноваженнями й інструментами для боротьби з недоброчесністю в науці, чи є управа на плагіаторів? Про це ми розпитували голову секретаріату НАЗЯВО Михайла Винницького. Що він розповів — читайте в інтерв’ю Оксани Онищенко «Виховати доброчесність батогом ще нікому не вдавалося, це треба робити виключно через пряник».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі