Про це на сторінках Gazeta Wyborcza пише оглядач Мирослав Чех. Він цитує командира 93-ї механізованої бригади української армії Олега Мікача, який переконаний, що не було б відступу з Дебальцевого, якби в української сторони було сучасне озброєння. Так само армія України, на його думку, змогла б зупинити потік бронетехніки і танків в Донбас з Росії, якби мала американські протитанкові системи Javelin.
Чех пише, що успішна операція із застосуванням систем Javelin означає виведення з ладу більше 40 танків ворога впродовж 2,5 годин. В цей же час, на Заході тривають дискусії, чи зможуть українці ефективніше боротися проти російський військових і терористів, якщо в них буде американська зброя.
Польський оглядач пише, що за попередній рік Київ серйозно попрацював над боєздатністю своєї армії. На сьогодні в Донбасі дислоковано 45 тисяч українських солдатів. Їм доводиться протистояти приблизно такій же армії, яка складається з 9 тисяч російських солдатів і 32 тисяч найманців з Росії і терористів. Крім того, в руках ворога 780 російських танків і 1030 бронетранспортерів, 420 артилерійських установок і близько 120 систем ППО. Також на кордоні стоїть близько 50 тисяч російських солдатів, озброєних танками, літаками і гелікоптерами. А в Криму дислокуються 29 тисяч військових армії Росії. В загальному підсумку Кремль може швидко застосувати проти України 140 тисяч солдатів, що дорівнює контингенту НАТО в Афганістані.
Однак українська армія, згідно з підрахунками польського оглядача, має чисельну перевагу. Київ успішно завершив процес мобілізації, збільшивши кількість особового складу до 250 тисяч осіб. Важливо, що план був виконаний на 100%, хоча проти 17 тисяч призовників в Україні були порушені справи за дезертирство. Командування української армії запевняє, що тепер збройні сили мають інший дух.
Вони складаються з "мотивованих українських солдатів", які знають, що йдуть на війну проти Росії, а не проти терористів. Також була змінена система підбору особового складу в тактичні бойові одиниці, тож командири йдуть на фронт з тими людьми, яких самі обрали.
"Полковник Мікач, в підпорядкуванні якого 9 тисяч солдатів, розповів, що у армії зникло п'янство. Він каже, що "люди шанують своє життя і життя товаришів по зброї". Генеральний штаб також впорядкував ситуацію з підпорядкуванням добровольчих загонів, кількість бійців яких сягає кільком тисячам. Лише окремі батальйони, такі як "Правий сектор" зберегли свою автономність", - йдеться в статті.
Українська армія на сьогодні ділиться на чотири операційні регіони: Схід, Захід, Північ і Південь. Таким чином військові готуються до можливих атак на всій території країни. Збройні сили налічують 24 бригади, з яких лише 5-6 на стадії доукомплектування. Також Київ планує створити ще додатково 4-5 бригад.
В розпорядженні армії на сьогодні є 1,1 тисяч танків, близько тисячі бронетранспортерів і 130 ракетних установок різного класу без урахування великої кількості артилерійських комплексів.
"В підсумку це озброєння поступається російській важкій бронетехніці. Хоча окремі зразки, такі як БТР-4 "Буцевал" і танк "Оплот-М" відповідають найвищим світовим стандартам", - йдеться в статті.
Автор додає, що в України дуже великі запаси танків. Однак більшість з них залишилися з радянських часів і застаріли технічно. Тож в бою вони стали б "трунами на колесах". Їх доцільно використовувати лише в якості артилерійського озброєння з фіксованих позицій.
Порівнювати військову авіацію України і Росії не доводиться, оскільки російська значно переважає українську в кількості і якості. Однак цю диспропорцію компенсує велика кількість систем ППО в руках України, що становить загрозу для російських літаків і гелікоптерів.
Українська армія також підкріплена "Національною гвардією", особовий склад якої сягає 60 тисяч солдатів. Тож разом із силами МВС і добровольчими батальйонами війська України налічують 360-380 тисяч. При цьому резерв повинен налічувати ще близько 100 тисяч.
Сухопутні війська Росії налічують близько 300 тисяч солдатів. І оскільки війна в Україні триває на суходолі, українська армія має всі шанси протистояти повномасштабному вторгненню агресора.
"Україна в протистоянні агресії Росії не займає цілковито програшну позицію. Щоправда, дуже важливо, щоб Захід передав їй оборонне озброєння, тому що в цьому питанні українці мають рацію, висловлюючи прохання дати їм зброю. Аргументом на їхню користь є те, що сучасніша зброя збільшить ціну повномасштабного вторгнення для Путіна, а також зменшить кількість загиблих серед мирного населення. Доказом цього є досвід військових Заходу і Ізраїлю", - йдеться в статті.
Автор додає, що на сьогодні у війні проти Росії найбільш компетентні і досвідчені саме військові України, оскільки вже рік їм доводиться протистояти російській агресії. В цей же час, американська розвідувально-аналітична агенція Stratfor дійшла висновку, що у Росії не вистачить армії, щоб захопити всю Східну Україну. Тому що на придушення партизанських рухів в Україні їй знадобиться більше 200 тисяч солдатів.