Таким чином Росія не зможе закріпитися на захоплених територіях і створити надійний захищений кордон. Тож ймовірно їй прийдеться йти в наступ в Україні, щоб досягти поставлених цілей в сусідній країні. Питанням залишається, на що саме наважаться стратеги у Кремлі, - йдеться в аналізі американської аналітично-розвідувальної агенції Stratfor.
Одним з найбільш обговорюваних сценаріїв подальшого наступу Росії в Україні є спроба прокласти суходільний коридор до окупованого Криму. Якщо російські військові спробують втілити цей план, їм варто буде захопити достатньо велику територію на півдні України, щоб забезпечити анексований півострів водою з Дніпра. Крім того, їм доведеться дійти до узбережжя річки, щоб використати її в якості природного оборонного бар'єру для закріплення на захоплених територіях.
Згідно з оцінками Stratfor, російській армії потрібно буде захопити 46 тисяч квадратних кілометрів української території, на якій живе близько 2 мільйонів людей. Кремлю доведеться залучити до здійснення цього плану до 36 тисяч солдатів впродовж 14 днів. А щоб закріпитися і відбити контратаки армії України доведеться швидко збільшити окупаційні сили до 55 тисяч солдатів.
Крім того, Кремлю варто враховувати, що населення захоплених регіонів буде чинити опір. Щоб його придушити знадобиться ще близько 4,2 тисяч військових, якщо партизанські сили будуть не значними. Якщо ж опір виявиться сильним, то чисельність військ суто для придушення може зрости до 42 тисяч солдатів. Хоча аналітики припускають, що партизанський рух на Півдні України не буде таким масовим, як у випадку наступу на Дніпропетровськ, Харків чи Київ.
Другий сценарій можливих дій Росії – це захоплення всіх південних регіонів України аж до Молдови і таким чином сполучити всі захоплені в регіоні території: Придністров'я, Крим і Донбас. Київ таким чином втратить доступ до Чорного моря. А Москва здобуде стратегічну перевагу і захистить всі свої інтереси. Така операція може тривати 28 днів. Для її втілення потрібно залучити до 60 тисяч військових, яким доведеться окупувати 103,6 тисяч квадратних кілометрів української території. Аби закріпити захоплене знадобиться 112 тисяч російських солдатів і ще близько 120 тисяч для придушення українських партизанів. Оскільки опір 6 мільйонів українців буде великим.
На думку аналітиків Stratfor, два перші сценарії мають серйозні недоліки і не вигідні з точки зору стратегії. Оскільки Росії доведеться розташувати свої сили на відносно відкритій території. Крім того, війська будуть розділені Дніпром. Річка також буде перешкодою для постачання необхідної зброї і провізії з Росії.
Третій сценарій допускає можливість захоплення всієї Східної України аж до Дніпра. На думку американських аналітиків, він найбільш вигідний для Росії, оскільки річку можна використати як природний захист від наступу армії України. Але цей сценарій передбачає відкрите вторгнення російських військ чисельністю до 135 тисяч солдатів. Їм доведеться захопити 222 тисячі квадратних кілометрів території, яку буде дуже тяжко втримати.
Аналітики вважають, що партизанський опір на такій великій території буде дуже потужний. Для придушення може знадобитися близько 260 тисяч солдатів окрім тих, які займатимуться обороною окупованих регіонів. А сухопутні війська РФ налічують всього близько 280 тисяч солдатів. Тому Москві потрібно буде провести мобілізацію. А НАТО і США можуть рішуче відреагувати на потенційну агресію ще до початку відкритого наступу . Тому така операція не вигідна для Москви і не дозволить їй досягти поставлених політичних і стратегічних цілей.
Останній сценарій, до якого може вдатися Росія на думку аналітиків Stratfor, - це наступ "зелених чоловічків" вздовж всього кордону України. Такі атаки потребують найменше сил, змусять українську армію відволіктися від фронту в Донбасі і розпорошитися. Крім того, це посилить страх в Києві, що може змусити українську сторону піти на політичні поступки.
Stratfor зауважує, що всі ці сценарії технічно можливі для російської армії, але мають серйозні недоліки. Жоден з них не принесе оборонної і політичної захищеності Росії. Також аналітики зауважують, що їхні висновки лише оцінюють можливості для агресора, а не прогнозують подальший розвиток подій в Україні.
В цей же час, ФСБ проводить зачистки серед бойовиків Донбасу для підготовки наступу. Про це заяввив спікер АТО Андрій Лисенко. За його словами, аналогічна ситуація на окупованій частині Луганщини - "російські куратори НВФ "ЛНР" провели переговори з ватажком "казакобандитів", які контролюють м. Антрацит, з метою схилення їх до вступу в ряди бандформування "Народна міліція "ЛНР". 10 березня прес-центр АТО повідомив, що за останню ніч незаконні збройні формування 12 раз обстріляли позиції сил АТО. Відзначається активізація бойових дій з боку терористів, які використовували крупнокаліберні міномети та важку артилерію.