Перелік важких робіт та робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок, уже не є дійсним. Набув чинності наказ МОЗ, що скасовує цей документ, повідомляє прес-служба відомства.
Відзначається, що перелік заборонених для жінок робіт був затверджений майже 25 років тому. Він складався з розділів, що об'єднують роботи з металообробки; будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи, гірничі роботи; геологорозвідувальні і топографо-геодезичні, роботи з видобутку нафти і газу; чорна та кольорова металургія; ремонт обладнання електростанцій і мереж, електротехнічне виробництво, та ін.
"Цей перелік суперечить національному законодавству, вимогам законодавства ЄС, міжнародним зобов'язанням України з питань гендерної політики, а також не узгоджується із сучасним Класифікатором професій. Крім того, за минулі роки змінились умови та характер праці на підприємствах, з'явились сучасні технології, обладнання, використовуються нові матеріали та хімічні сполуки", - йдеться в повідомленні.
Тому МОЗ розробило наказ, який скасовує цей документ професійної дискримінації жінок. Наказ вже діє (набрав чинності 22 грудня 2017 року), а Глава 3 розділу І Переліку втратить чинність з дати, коли Україною буде завершено процедуру денонсації Конвенції про використання праці жінок на підземних роботах у шахтах будь-якого роду № 45.
Вказано, що дотримання вимог наказу контролюватиме Держслужба з питань праці.
Як відомо, український класифікатор професій містить близько 8 тисяч найменувань, з яких 4 тисячі вже не існують. За окремими прогнозами, ще 2-3 тисячі професій зникнуть найближчим часом. У групі ризику - продавці, оператори call-центрів, пілоти літаків і водії, листоноші, бухгалтери, екскурсоводи, касири, перекладачі тощо.
Детальніше про проблеми зайнятості читайте в матеріалі Ірини Новак "Стратегія зайнятості для України: якими мають бути орієнтири?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".