Україна за рівнем контролю за "оборонкою" показала "помірні" корупційні ризики

Поділитися
Україна за рівнем контролю за "оборонкою" показала "помірні" корупційні ризики
Парламенти більшості країн нездатні ефективно контролювати витрати на ВПК, показало дослідження Transparency International. Однак Україна опинилася у групі країн з помірними корупційними ризиками разом із Кіпром, Іспанією і Таїландом.

Transparency International оцінила рівень законодавчого нагляду за оборонною галуззю у 82 країнах світу.

Згідно з дослідженням "Нагляд?", 85% парламентів бракує ефективного, підзвітного і всеосяжного контролю оборонної політики. Окрім того, 70% найбільших у 2012 році країн-постачальників зброї залишають у законах лазівки для корупції.

Україна потрапила у групу країн з "помірним" корупційним ризиком ("moderate") за рівнем парламентського нагляду за оборонною галуззю - поряд з Аргентиною, Боснією і Герцеговиною, Чилі, Хорватією, Кіпром, Іспанією, Чехією, Угорщиною, Італією, Латвією, Мексики, ПАР і Таїландом.

У верхню частину рейтингу, продемонструвавши низькі корупційні ризики, потрапили лише чотири держави: Австралія, Німеччина, Норвегія і Великобританія.

За ними розташувалися дванадцять країн, чиї парламенти здійснюють щодо ефективний контроль оборонної галузі (Австрія, Бразилія, Болгарія, Колумбія, Франція, Японія, Польща, Словаччина, Південна Корея, Швеція, Тайвань, США).

Після "помірної" групи, в яку увійшла Україна, йдуть три групи країн з "високим" (зокрема, Росія, Грузія, Ізраїль, Індія, Казахстан, Туреччина) і "дуже високим" (Афганістан, Китай, Венесуела, Туніс, Зімбабве тощо) корупційним ризиком.

В нижню частину рейтингу, показавши критично нульовий рівень парламентського нагляду за оборонною галуззю, потрапили 14 країн: Алжир, Ангола, Камерун, Кот-Д'івуар, Демократична республіка Конго, Єгипет, Еритрея, Іран, Лівія, Катар, Шрі-Ланка, Саудівська Аравія, Сирія та Ємен.

Згідно з оцінкою TI-DSP, загальна вартість корупції в оборонному секторі досягає як мінімум 20 млрд доларів на рік (дані засновані на відомостях Світового банку та Стокгольмського інституту досліджень проблем миру - SIPRI).

У дослідженні робиться припущення, що президентські системи більш схильні до ризику корупції, ніж непрезидентські. Окрім того, на думку експертів, корупція зростає там, де значну частину населення складають військові: велика армія має можливість значно впливати на роботу уряду за допомогою лобізму і саботажу дій парламенту щодо контролю оборонного сектора.

Transparency International закликала всіх парламентаріїв створювати міжпартійні комітети і групи зовнішніх експертів для посилення нагляду і поширювати інформацію про дебати на оборонні теми.

Фахівці також виділили сім областей, в яких парламенти можуть знизити рівень корупції в оборонному секторі. Це спостереження і обговорення бюджету оборонного комплексу, прозорість бюджету, нагляд за таємними статтями бюджету, зовнішній аудит, спостереження та обговорення політики, контроль за спецслужбами, контроль закупівель.

Зазначимо, що це дослідження є спорідненим проектом Індексу державної антикорупційної політики в оборонному секторі. Згідно з індексом Україна опинилася в групі D+ (з досить високим рівнем ризику) разом з такими країнами, як Боснія і Герцеговина, Кенія, Кіпр, Кувейт, Індія, Ізраїль, Ліван, Мексика, Непал, ОАЕ, Сербія, Сінгапур, Таїланд, ПАР.

Повністю ознайомитися зі звітом тут (прес-реліз російською). !zn

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі