Україна веде власну "холодну" війну - Bloomberg

Поділитися
Україна веде власну ВИдання пише про труднощі українців з оплатою комунальних послуг. © torange.biz
Видання пише, що багато українців платять високу ціну, щоб лишатися в теплі цієї зими, в той час як російські атаки на Сході посилюються.

Президент Росії Володимир Путін наполягав, що лише його країна передбачила, що 3 переможе на виборах і стане наступним президентом США. У свою чергу, шанувальник російського президента Трамп хоче використати свою несподівану перемогу, щоб збудувати стіни, а можливо і скасувати санкції проти Росії, які були введені через вторгнення на Схід України і окупацію Криму.

Про це пише Bloomberg сьогодні. Військова агресія, яка коштувала життя близько 10 тисячам людей, зіпсувала відносини між США і Росією в часи президенства Брака Обами. Його наступник Трамп нещодавно назвав ситуацію в Україні "неоднозначною". Після цього він провів телефоону розмову з Путіним. Почалися навіть планування їхньої зустрічі наступного літа.

Українці непокояться, що це зближення може означати для них. Тим часом, війна в Донбасі посилюється, так само як і економічна ситуація, перед якою постала країна.

"Це вже третя зима після того, як революція "Євромайдан" відторгла промосковський уряд, а країна постала перед важкими випробуваннями. Через вимогу МВФ покінчити з субсидіями для енергетичних компаній, ціни для споживачів підскочили втричі, зменшивши можливість бідніших українців платити. Збереження тепла в оселях штовхає все більше людей до бідності в країні, де більше половини вже живуть за межею прожиткового мінімуму", - йдеться в статті.

Заступник голови адміністрації президента України Дмитро Шимків пояснив виданню, що до того, як країна почала виконувати програму МВФ субсидії отримували олігархи, які контролюють комунальні компанії. І "щоб побороти олігархію", тепер ціни на комунальні послуги зросли.

"Якщо до цього додати застарілу інфраструктуру і стару залежність від російського газу, можна зрозуміти, чому деякі українці ставлять під сумнів шлях, який призвів до такої скрути", - пише Bloomberg.

Видання додає, що Україна - серед трійки світових лідерів, які можуть зазнати дефолту за зовнішнім боргом. Вона гостро залежить від чотирирічночної програми МВФ на 17,5 мільярдів доларів. А фонд, у свою чергу, вимагає внести зміни у енергетичному секторі і скасувати субсидії на комунальні послуги. Bloomberg пише, що проблеми почалися восени через те, що похолодало раніше, ніж зазвичай. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман наказав почати опалювальний сезон раніше. У січні Україна мала в сховищах на 5,6% газу менше, ніж роком раніше. Росія почала говорити, що Київ не зможе обійтися без російського газу. Але український віце-прем'єр Володимир Кістіон запевнив, що завдяки реверсним поставкам з Польщі і Словаччини, газу вистачить до весни.

Громадське невдоволення корупцією у заплутаній енергетичній сфері України не дивує, оскільки хабарництво - одна з причин, чому був повалений режим друга російського президента Віктора Януковича. Однак ціна, яку платять громадяни, дуже висока. В минулому році інфляція сягала 12% (хоча в 2015-му вона становила 43%). Тим часом, середня місячна зарплата в Україні складає 194 долари США, згідно з даними Інституту демографії і соціальних досліджень. А кількість людей, які живуть на кошти, менші ніж прожитковий мінімум, складає 58%.

Видання описує історії українців з Дніпра, яким бракує коштів на те, щоб забезпечити себе теплом і продуктами цієї зими. Дехто з них, особливо пенсіонери, подають заявки на урядові субсидії. Але окрім цього Україні потрібне систематичне утеплення будинків і відновлення мереж, оскільки значна кількість енергії втрачається дорогою до житлових будинків.

Тим часом, Наталія Бойко, яка радить уряду в області енергетики, переконана, що реформи в сфері почнуться лише після ліквідації монополії "Нафтогазу". Але цей план зараз відклали через судову справу з російським "Газпромом", яку розглядає міжнародний суд. Лише після вироку уряд зможе домагатися змін від компаній, які постачають тепло.

"Це лише верхівка айсберга, а до основи ми тільки-тільки дісталися", - каже Бойко.

Однак, видання пише, що часу лишилося мало. За словами мера Дніпра Бориса Філатова, великі рахунки за комунальні послуги грають на руку популістам, зокрема екс-прем'єр-міністру Юлії Тимошеко. Її партія навіть подала скаргу в Конституційний суд, назвавши підвищення цін на опалення і гарячу воду незаконним. Філатов з посиланням на опитування каже, що 33% мешканців заощаджують на харчуванні, боячись підвищення вартості комунальних послуг.

Шимків наполягає, що в Україні все ж відбуваються важливі зміни. Але він визнав, що уряд "почав надто пізно, давши простір популістам". Він розповів про нову стратегію розбудови комунікацій, яка дозволить людям самим подбати про себе, оскільки "держава не може відремонтувати все".

"Але для країни, яка за свою незалежність бачила три революції, вторгнення і опосередковану війну, теза Філатова може прозвучати гучніше", - пише видання.

"Якщо ми не позбудемось нашої енергетичної залежності від Росії, ми втратимо нашу незалежність", - цитує видання мера Дніпра.

У січні повідомлялося, що Кабмін знайшов спосіб знизити вартість опалення для населення. Впровадження нової редакції ДБН "Теплова ізоляція будівель" сприятиме 15%-економії на рахунках за теплопостачання, що дозволить економити для країни близько одного мільярда гривень на рік.

Нагадаємо, що в Україні з початком опалювального сезону приблизно в два рази підвищилися тарифи на опалення. За даними опитування компанії Research & Branding Group близько третини українців (36%) упевнені, що не зможуть оплатити комунальні послуги. При цьому 47% заявили, що не впевнені, але сподіваються, що зможуть їх оплачувати. А 7% жителів України повністю впевнені, що зможуть оплатити комунальні взимку.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі