За його словами, дії Росії в Донбасі вимагають оновлення даних, переданих українською стороною у Страсбург. "Ми всі знаємо, що ситуація з ефективним контролем змінилася. Якщо на початку агресії там були, по суті, бандформування, які хаотичним чином підпорядковувалися кураторам з Росії, з 2015 року РФ структурувала свій контроль", - пояснює Ліщина.
Наразі на тимчасово окупованій території Донецької і Луганської областей діють два армійські корпуси з доволі чіткою ієрархією та єдиним штабом у Новочеркаську (Ростовська область, РФ).
"Ми вже повідомляли про це в Страсбург, але "аби як", без докладних підтверджень. А зараз ми отримали докази, і вже скоро ми подамо до ЄСПЛ більш або менш ґрунтовну інформацію про те, хто керував військовими з Росії, з реальними прізвищами, даними прикриття, документами, перехопленнями й іншим", - додає заступник міністра юстиції.
Коментуючи можливі терміни розгляду ЄСПЛ скарги України щодо Донбасу, він повідомив про те, що слухання навряд чи відбудуться раніше 2020 року.
"Давайте будемо реалістами: я не думаю, що нашу скаргу щодо Донбасу розглянуть дуже швидко – швидше, можна розраховувати на слухання в 2020 році. До того моменту у Росії буде достатньо часу, щоб прокоментувати всю нову інформацію, яку ми надали", -резюмує Іван Ліщина.
Раніше Європейський суд з прав людини передав на розгляд своєї Великої палати чотири позови України проти Росії щодо дій у Криму та в Донбасі. Ці справи стосуються звинувачень, висунутих Україною Росії і збройним групам, які вона контролює, у порушенні Європейської конвенції з прав людини.
26 червня ЄСПЛ задовольнив клопотання Києва й об'єднав позови за заявами України щодо порушень РФ Європейської конвенції з прав людини (ЄКПЛ) у два провадження - по Криму і Донбасу. Таким чином, замість п'яти справ залишилося три.
Тим часом у Росії вивчають можливість денонсації Конвенції і припинення співпраці з ЄСПЛ. На думку російської сторони, під час розгляду скарг проти РФ "політизація позиції ЄСПЛ зростає", а аргументація та доводи Росії нібито не беруться до уваги.