Росія і Туреччина очолюють список країн, які не виконали вироки Європейського суду з прав людини, йдеться в доповіді за підсумками 2017 року, представленому в середу, 4 квітня, у Страсбурзі Комітетом міністрів Ради Європи (КМРЄ), повідомляє Російська служба Deutsche Welle.
Згідно з доповіддю, в Росії чекають виконання понад 2000 справ, пов'язаних з порушенням прав людини. У Туреччині – більш 1500. У цілому ж число невиконаних вироків ЄСПЛ в 47 державах, що входять до Ради Європи, скоротилося.
Ситуація з невиконанням рішення суду в Росії і Туреччини пов'язана з тим, що в минулому році проти цих країн ЄСПЛ виніс найбільше число вердиктів за порушення прав людини. Порівняно з іншими членами РЄ, Росія в 2017 році виплатила найбільшу суму компенсацій постраждалим - 14,6 мільйона євро. Туреччина зайняла третє місце після Італії, виплативши 11,6 мільйона євро компенсацій.
КМРЄ займає ключове місце в системі органів Ради Європи, оскільки він уповноважений виступати і приймати рішення від імені організації. Важливою функцією КМРЄ є контроль за виконанням рішень ЄСПЛ. Комітет може, наприклад, закликати уряди країн змінити законодавство, поліпшити умови утримання у в'язницях, знизити рівень насильства з боку правоохоронних органів. При цьому не встановлено термін, протягом якого країни зобов'язані виконати рекомендації КМРЄ. Країни, часто ігнорують рекомендації комітету, в крайньому випадку можуть бути виключені з Ради Європи, однак за всю історію організації цього ні разу не сталося.
Раніше компанія Telegram направила скаргу в Європейський суд з прав людини з-за штрафу в 800 тисяч рублів. Скарга щодо рішення про штраф, який прийняв Міщанський суд Москви за відмову надати ФСБ ключі шифрування.
Тим часом в Росії вивчають можливість денонсації Європейської конвенції з прав людини (ЄКПЛ) та припинення співпраці з Європейським судом з прав людини (ЄСПЛ), якщо "нинішня лінія суду, в результаті якої з'являються антиросійські рішення, не буде скоригована".
Нагадаємо, що в 2017 році Європейський суд з прав людини виніс майже 300 рішень про порушення Росією Європейської конвенції з прав людини. Таким чином, Росія стала першою в рейтингу рішень ЄСПЛ про порушення прав людини. На другому місці – Туреччина з 99 рішеннями. На третьому - Україна, 82 рішення.