В інтерв'ю Associated Press Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді назвав реакцію Європейського союзу на потік біженців з воюючої України "зразковою", зазначивши, що майже 4 мільйони українців, переважно жінки та діти, зареєструвалися за принципом тимчасового захисту з початку війни майже півроку назад.
Однак, на думку верховного комісара, це різко контрастує із зусиллями ЄС останніми роками, спрямованими на те, щоб не допустити мігрантів з Африки та Близького Сходу. Деякі європейські лідери намагалися провести різницю між тяжким становищем українців та інших біженців. Гранді засудив такий поділ.
"Якщо це можливо для такої великої кількості людей, і якщо це виявилося настільки ефективним, чому б не використовувати деякі з цих підходів і для інших людей, які стукають у двері Європи?" — вигукнув Гранді.
Хоча система надзвичайного захисту ЄС була створена кілька десятиліть тому, вона була вперше активована цього року у відповідь на втечу понад 6 мільйонів українців протягом кількох місяців. Це найбільший результат біженців, який бачив континент з часів Другої світової війни.
Тимчасовий захист дозволяє українцям пересуватися територією ЄС, дає їм право на роботу, допомагає отримати доступ до житла, освіти та медичного обслуговування.
Саме Ґранді приписують заслугу в тому, що він допоміг Європі уникнути створення таборів біженців для розміщення українців, подібних до тих, які вже багато років існують у Греції і де часто томляться тисячі прохачів притулку, які прибули на човнах з Африки та Близького Сходу.
Після кризи біженців 2015-2016 років, коли понад 1 мільйон людей, переважно з Сирії, прибули до Європи суходолом або морем, лідери країн ЄС звели огорожі, щоб не дати багатьом з них проникнути вглиб континенту. Блок також витратив мільярди на те, щоб не допустити до своїх берегів людей, у тому числі тих, хто рятується від переслідувань та конфліктів, а також від бідності, виділяючи гроші таким країнам, як Туреччина, Лівія та Марокко, щоб зупинити мігрантів до того, як вони вирушать до Європи.
За даними європейського агентства прикордонної та берегової охорони, кількість нелегальних перетинів кордону ЄС знизилася з піку у 2015 році до менш ніж 200 000 у 2021 році, хоча цього року воно знову зростає.
"Голови урядів у Європі годинами, днями вели переговори про те, де хто має прийняти сотню людей, що пливуть на човні Середземним морем", - сказав Гранді, маючи на увазі нездатність європейських лідерів домовитися про те, як розселити тих, хто прибув у останні роки до Греції, Італії, Мальти та Іспанії. "І на противагу цьому мільйони (українців) прийняли, дозволили отримати доступ до послуг дуже ефективним чином".
Відповідаючи на запитання щодо різної реакції, Гранді сказав, що не вважає політику європейських урядів расистською. Але додав: "Заяви, які я чув від деяких політиків про те, що українці справжні біженці... а інші не справжні, це расизм. І крапка".
Гранді не уточнив, які саме заяви він має на увазі, але міністр міграції Греції Нотіс Мітаракі розкритикував правозахисні організації та опозиційні законодавці, коли на початку цього року використав цю фразу для позначення українців, які рятуються від війни.
Інші європейські політики робили подібні заяви, причому деякі стверджували, що багато людей, які шукають притулку, шукають кращого життя, а не тікають від війни, і тому не можуть претендувати на такий захист відповідно до міжнародного права. Деякі також виправдовують різне ставлення, говорячи, що вони зобов'язані допомагати європейцям, але не повинні відповідати за прийом біженців з інших континентів.
Ґранді визнав, що питання складне, і деякі з тих, хто прямує до Європи, є економічними мігрантами. Але він наголосив, що існують ефективні системи оцінки клопотань щодо надання притулку.
Приблизно половина українців, які залишили країну на сьогоднішній день, повернулися назад, і багато інших можуть зрештою зробити це, хоча Ґранді сказав, що деякі з них тікають вдруге.
Проте, оскільки кінця війни не видно, Агентство ООН у справах біженців заявило, що загальна кількість українців, які в якийсь момент залишили свою батьківщину, може сягнути понад 8 мільйонів до грудня. За даними Міжнародної організації з міграції, наразі 6,6 мільйонів українців переміщено всередині країни.
Близько 2 мільйонів українців опинилися в Росії, незалежно від того, чи обрали вони це чи ні. Розслідування, проведене AP на початку цього року, показало, що багато хто був змушений вирушити туди і по дорозі зазнав порушень прав людини. Ґранді визнав, що доступ його агентства до Росії обмежений. За його словами, із 1 500 пунктів розміщення українців у країні групи УВКБ ООН змогли відвідати лише дев'ять.
У той час як війна в Україні привернула увагу світової громадськості та підтримка переміщеним особам надана, Гранді звернувся до світових лідерів із проханням не забувати про інші 12 гуманітарних криз, на які його агентство намагається зібрати кошти. Він особливо відзначив Африканський Ріг, де тривала посуха та затяжні конфлікти не лише змусили мільйони людей залишити свої будинки, а й підштовхують країни дедалі ближче до голоду.
"Велика проблема, з якою ми стикаємося нині, має тенденцію відсувати на другий план усі інші кризи, в яких страждають люди", - сказав Ґранді.