Наприкінці грудня минулого року Україна підписала єдиний контракт на закупівлю 1 913 316 доз інактивованої вакцини CoronaVac від компанії Sinovac Biotech. Перша партія (700 тисяч доз) мала надійти до березня. Тепер поставка навіть цієї вакцини опинилася під питанням, пише редакторка відділу соціум ZN.UA Алла Котляр.
Згідно з опублікованими бразильським інститутом Бутантан даними, ефективність вакцини CoronaVac становить 50,38%. Управлінням із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США встановлено поріг ефективності для вакцини у 50%. Але проблема в тому, що в укладеному Україною контракті прописано вимогу: ефективність вакцини має становити не менше 70%.
«І, хоча міністр охорони здоров'я Максим Степанов стверджує, що на той випадок, коли вакцина CoronaVac не відповідатиме необхідним стандартам, компанія відшкодує державі кошти в повному обсязі, а також обіцяє, що найближчим часом Україна підпише договори з іншими компаніями-виробниками, для українців це означає лише одне – ні в січні, ні в лютому вакцинація точно не почнеться. Та й у березні – під великим сумнівом», - додає авторка.
Відомо, що ДП «Медзакупівлі України» наприкінці минулого року проводили переговори з декількома виробниками. Але договір із Sinovac Biotech про постачання вакцини CoronaVac через українську компанію «Лекхім» (ЗМІ пов'язують її з ексміністеркою охорони здоров'я Раїсою Богатирьовою), - перший і єдиний, схвалений Міністерством охорони здоров'я.
І навіть він - під загрозою зриву. Принаймні, виходячи з логіки контракту, - за державні кошти. Хоча з логікою в нашій країні, як відомо, не все гладко.
13 січня голова наглядової ради групи «Лекхім» Валерій Печаєв заявив на пресконференції, що планує зареєструвати вакцину CoronaVac в Україні до 5 лютого. За його словами, МОЗ підтвердило, що Україна зареєструє вакцину, якщо це буде зроблено в Бразилії.
Незрозумілим залишилося тільки, хто і де «домалює» вакцині відсутні за контрактом відсотки ефективності.
«Лекхім» уклала договір із Sinovac Biotech на поставку в першому півріччі 2021-го 5 млн доз вакцини CoronaVac. Із них за державні кошти - 1,9 млн. Решту в компанії хочуть продавати через Мінздоров’я та місцеві підприємства, зацікавлені у вакцинуванні своїх працівників. Ціна за дозу – 504 грн. Заявки приймаються з 15 січня по 15 лютого. А 2022-го «Лекхім» планує розгорнутися максимально, розпочавши виробництво вакцини в Україні.
«За ваші гроші — будь-яка забаганка...», - резюмує Котляр.
Докладніше про те, чи варто Україні сподіватися на те, що затверджений наприкінці грудня минулого року план вакцинації буде виконаний, читайте у статті редакторки розділу «Соціум» Алли Котляр «Антиділа» для читачів ZN.UA.