Україна звинувачує Росію в систематичних порушеннях Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму та Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. Слухання у цій справі проходять в Міжнародному Суді ООН. Суд призначив другий раунд письмових пояснень. Про це йдеться в заяві Міністерства закордонних справ.
Рішення опублікували на сайті Міжнародного суду.
«Справа стосується систематичних порушень Росією Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму та Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. Рішенням суду почати другий раунд письмових пояснень передували консультації представників сторін з Президентом Суду 30 вересня 2021 року. Під час консультацій Україна наголошувала на необхідності якнайшвидшого призначення дати для подачі заперечень фактичних і правових контраргументів. Це буде сприяти досягненню справедливості для народу України й притягненню Росії до відповідальності за порушення міжнародного права», — зазначено в заяві.
Згідно з рішенням суду, Україна повинна подати відповідь на контрмеморандум Росії до 8 квітня 2022 року, після чого Росія повинна подати свій письмовий документ до 8 грудня 2022 року.
Після представлення фінальних письмових заперечень сторонами суд призначить дату усних слухань по суті справи та прийме остаточне рішення.
Міждержавна суперечка щодо недотримання конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму розглядається вперше в історії, юрисдикція Міжнародного суду ООН в інших міждержавних спорах щодо порушення конвенції про расову дискримінацію раніше визнавалася, однак після розгляду справи по суті перемог в них не було.
Раніше Україна в Гаазі засудила виступ Росії стосовно захоплених у 2018 році в Керченській протоці моряків, пояснюючи, що РФ зневажає міжнародне право. Агент України Оксана Золотарьова, слова якої цитує пресслужба МЗС, зазначила порушення країною-агресором основного принципу морського права — імунітету військових кораблів.
Детальніше про те, як в Гаазі Арбітражний трибунал розглядає справу про захоплення РФ українських військових кораблів і членів їх екіпажів, читайте в статті Володимира Кравченка "Україна судиться з Росією: чи буде покарано Кремль?".