Україна перетнула граничні показники та опинилася на порозі виходу із «зеленої зони» епідемічної небезпеки, темпи захворюваність на коронавірус у нашій країні прискорюють зростання, йдеться в аналізі Київської школи економіки (KSE).
«Цього тижня Європа продовжила утримувати максимальні значення нової хвилі. На найвищому рівні поточної хвилі поступово стабілізується Північна Америка. В Україні ж захворюваність прискорює зростання», - наголошують фахівці.
Коефіцієнт виявлення нових випадків перетнув позначку 4% (гранично допустиме значення для «зеленої зони»). Добові госпіталізації відновили зростання та пришвидшилися на 15% за тиждень.
«Наразі вже два дні поспіль не виконувалась умова «зеленого» рівня епідемічної небезпеки – коефіцієнт виявлення випадків інфікування перевищив граничні 4%», - йдеться в аналізі.
Якщо негативна тенденція збережеться протягом ще одного дня, нацкомісія з питань ТЕБ та НС може прийняти рішення про вихід України із «зеленої зони» та розподілити регіони за рівнем епіднебезпеки.
На противагу минулому тижня, коли в країні фіксувався невеликий спад добових госпіталізацій на тлі святкових днів, цього тижня показник очікувано відновив зростання. Водночас саме пришвидшення сповільнюється: із 17-19% на рівні країни минулими тижнями до 15%.
«Якщо уповільнення зростання продовжиться, країна перейде до рівня плато, значно нижчого за рівень початку 2021 року», - вважає керівник Центру економіки охорони здоров’я KSE Юрій Ганиченко.
Поточна ситуація все ще залишається контрольованою, однак навантаження на медичну систему продовжує зростати – кожне п’яте «ковідне» реанімаційне ліжко зайняте пацієнтами, на 14% зайняті ліжка «з киснем».
«Ситуація із захворюваністю в Україні все ще залишається контрольованою, проте захворюваність набирає оберти. Ще нещодавно ми говорили про спад тижневої госпіталізації до рівня у +5%, зараз ми спостерігаємо поновлення збільшення темпів госпіталізації до +15% на тиждень. За таких темпів очікування КШЕ про запровадження посилених карантинних обмежень у першій половині вересня 2021 мають підвищену імовірність», - наголошує Ганиченко.
Добова смертність в Україні також перейшла до зростання і в середньому становить 38 померлих на добу (зростання майже на половину порівняно з минулим тижнем).
«Регіоном-антилідером» за рівнем захворюваності залишається Чернівецька область (в середньому у регіоні фіксують 130 випадків захворювання на 100 тисяч населення при рекомендованих ВООЗ 75 випадках, рівень госпіталізацій сягнув 29,1%).
У 11 областях (Київська, Донецька, Житомирська, Івано-Франківська, Сумська, Тернопільська, Луганська, Харківська, Хмельницька, Чернівецька і Чернігівська області) коефіцієнт виявлення нових випадків переважає рекомендовані ВООЗ 5%. Минулого тижня таких регіонів було шість.
Фахівці Київської школи економіки розробили перелік рекомендацій населенню та владі:
- Українцям для зменшення ризиків симптоматичного зараження та тяжкого перебігу захворювання, варто вакцинуватися від COVID-19 вже зараз, не чекаючи активного спалаху.
- Державі для утримання контролю над поширенням захворюваності варто тримати коефіцієнт виявлення випадків у кожному з регіонів на рівні до 3%, збільшивши рівень тестувань на 50%.
- Бізнесу варто готуватися до посилення карантинних обмежень вже зараз. Кожен із регіонів України – у зоні підвищеного ризику встановлення жовтого та помаранчевого рівнів епідемічної небезпеки.
19 серпня міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що в Україні загрозливо зростає кількість нових заражень і вже восени на країну чекає нова хвиля захворюваності, зокрема, поширення нового штаму вірусу «Дельта».
Водночас, за словами головного санлікаря країни Ігоря Кузіна, зараз система охорони здоров’я готова реагувати на виклики нової хвилі COVID-19, спричиненої штамом «Дельта».
Звідки прийшла «Дельта», чого бракує для боротьби зі штамом і як підготуватись регіонам, читайте в інтерв’ю Алли Котляр з головним санітарним лікарем Херсонщини Юрієм Ромаскевичем у ZN.UA.