У Запорізькій області гине унікальний дерев'яний млин 1903 року

Фото
Поділитися
На його відновлення необхідно приблизно 2,2 млн гривень.

Дерев'яний млин у селі Кам'янське Василівського району Запорізької області був побудований ще у 1903 році. Колись він належав Івану Цокуруну, пережив дві війни, та молов борошно до 1965 року. Нині цей дерев'яний вітряк залишився єдиним на території області, повідомляє Opinion.

Минулого тижня механізм вітряка разом із крилами впав. Стіни споруди також майже повністю зруйновані. Від дерев'яних крил, які мали розмах 9 м, лишилася купа трісок, керамічний цоколь розбився навпіл.

З 1982 року млин перебуває на державному обліку як пам'ятник історії місцевого значення і має охоронний номер 1373. Він був повністю відреставрований у 1987-1989 роках, відтоді жодних ремонтних робіт не проводилося.

На сьогодні є два варіанти відновлення і подальшого збереження цього унікального об'єкту.

Перший – розробити проектно-кошторисну документацію й відновити на тому ж самому місці, де він розташований зараз, другий – створити на острові Хортиця музей побуту під відкритим небом і перенести його туди. Тим паче, що на острові біля кінного театру вже стоїть один млин, там є площа, на якій можна зробити музей, перенести туди залишки вітряка, відновити його, і там він би був на зберіганні.

"У нас є багато цікавих об'єктів народного побуту, які мають бути збережені. Наприклад, хати під соломою – їх також треба переносити і показувати, є елементи господарства. На Хортиці це можна відновити в тих масштабах, в яких воно має бути. Те, що млин буде відновлено, – це точно, але в який спосіб – побачимо", – стверджує директор департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА Владислав Морок. За приблизними підрахунками, розроблення кошторисної документації і реставрація вітряка обійдуться у 2,2 млн гривень.

"Треба шукати шляхи фінансування не лише на рівні місцевого бюджету, а й на рівні обласного, а також кошти ДФРР. Нині органам місцевого самоврядування необхідно зробити "домашню роботу" – підготувати всі необхідні документи. Далі будемо вирішувати питання по черзі. Головне, що зараз ми не просто просимо про допомогу, а пропонуємо шляхи вирішення питання", – підсумував директор Департаменту.

Раніше у Пирогові встановили хрест на церкві 18 століття.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі