На початку березня 2018 отця Iгоря Савву, який має проукраїнську позицію, позбавили парафії. Він молився за перемогу української армії та відмовлявся згадувати у богослужіннях патріарха Руської православної церкви Кирила. На знак підтримки священика Храму Віри, Надії, Любові та матері їх Софії, з УПЦ МП вийшла й релігійна громада.
"Цей період був дуже важливий для нас після того, як наша громада була у Московському патріархаті, ми були представлені самі собі і якраз мали таку можливість утвердитися в основах віри, в своєму виборі, бо ми не просто пішли з Московського патріархату – ми вимушені були піти, бо не були згодні з тим, що там відбувалося", - розповів журналістам Савва.
За його словами, після цього перед громадою постало питання про приєднання до однієї з церков, але вона не поспішала з вибором, адже "не хотілось приєднуватися до чиїхось інтересів" у потужному об'єднувальному процесі.
"Побачивши такий потужний, об'єднувальний процес, ми вирішили не поспішати, бо як в будь-якому об'єднувальному процесі, у кожного з суб'єктів є свої інтереси і нам не хотілось приєднуватися до чиїхось інтересів. Ми очікували об'єднання. Так, воно відбулося. Думаю, що не всі проблеми ще вирішені, багато ще буде в майбутньому вирішуватися, але факт звершився – Православна церкви України існує, і нас більш нічого не стримує, щоб стати її частиною", - зазначив священик.
На разі релігійна громада входитиме до складу єпархії, якою керує митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр (Драбинко). Таке входження є тимчасовим, до поки остаточно не буде сформовано структуру ПЦУ.
"Наша громада попросилася до одного з двох епіскопів, що були колись в УПЦ (МП), що приєдналися до Православної церкви України. Це митрополит Олександр (Драбинко). Ми обрали такий спосіб приєднання тому, що, думаю, це буде гарним прикладом для інших приходів УПЦ (МП)", - пояснив він.
На думку священика, вихованим у несприйнятті до колишньої Української православної церкви Київського патріархату (увійшла до складу ПЦУ – ред.) парафіям Московського патріархату може бути важко зважитись на перехід до ПЦУ.
"Саме тому може й існує таке благословення Вселенського патріарху двом єпископам, які приєднались з УПЦ (МП), збирати всі приходи на території всієї України, бо нам, собраттям з УПЦ (МП), легше буде приєднатися до єпископів, що вийшли звідти", – підсумував Ігор Савва.
Зазначимо, 17 січня, Верховна Рада ухвалила проект закону "Про внесення змін до Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" щодо зміни релігійними громадами підпорядкованості". Він визначає статус релігійних громад в Україні та їхнє право на зміну юрисдикції.
6 січня Україна отримала томос про автокефалію ПЦУ, підписаний Вселенським патріархом Варфоломієм напередодні.
Церемонія передачі палиці й томосу митрополиту Епіфанію офіційно завершила процедуру отримання Україною церковної незалежності. 9 січня усі члени Синоду Вселенського патріархату підписали документ, чим технічно завершили його оформлення.
15 грудня на Об'єднавчому соборі в Софії Київській був обраний голова помісної української церкви – Православної церкви України. Ним став 39-річний митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній.
Докладніше про проблеми створення Православної церкви України читайте в матеріалі Катерини Щоткіної "Визнай самого себе" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".