"Проблема полягає в тому, що з 2015 року в Україні діє транснаціональне злочинне угруповання, яке шляхом обману вербує громадян та втягує їх у незаконну діяльність з розповсюдження наркотичних речовин на території РФ. Тільки у 2018 році було заарештовано 176 наших співгромадян, а засуджено 692 особи… На сьогодні ця цифра становить близько 2000 громадян України", - пише омбудсвумен у Facebook.
Директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров розповів про понад 300 українців, які стали жертвами злочинного угруповання, повернути додому вдалося лише 35 з них, нині повернуті відбувають покарання в українських тюрмах.
Комісія при президентові з питань помилування 20 листопада помилувала одного українця з цього списку, а чотирьом зменшила термін ув'язнення вдвічі, тож тепер вони матимуть правона умовно-дострокове звільнення.
Ситуація ускладнюється саботажем з боку РФ, яка не виконує міждержавну Консульську Конвенцію, що зобов'язує невідкладно інформувати про затримання й арешт громадян іншої держави. Багато жертв торгівлі людьми не мають зв'язку із зовнішнім світом, а листування з Україною адміністрація колоній блокує.
Таким чином, дізнатись актуальну інформацію про кількість утримуваних українців і те, хто з них потребує надання статусу жертви торгівлі людьми, неможливо.
"Така ситуація унеможливлює подання заяв про злочини та визнання потерпілими саме жертв торгівлі людьми… А статус жертви торгівлі людьми є вирішальним при помилуванні, УДЗ, застосуванні амністії чи зменшенні покарання", - підкреслює Денісова.
Нагадаємо, у 2017 році українські правоохоронці викрили організацію ТОВ "Експедиція", яка відправила на "роботу" в Росію близько 100 громадян України. Вербування відбувалося на території України, а в РФ вони мали займатись так званими "закладками" наркотиків. І зараз відбувають покарання. Підозрюваними у справі проходили п'ятеро осіб, вона слухалася у Солом'янському районному суді Києва.
Деяких з українців, відправлених на "заробітки" цією та іншими компаніями, працівники ФСБ Росії вербують на війну в Донбасі.
"Українців, які відбувають покарання на території сусідньої держави, вербують представники ФСБ воювати в Донбасі. Їм пропонують рік контракту або тюремний строк. Хто погоджується на рік контракту, тому обіцяють "чисті" документи і можливість повернутися в Україну", - розповів начальник Департаменту протидії торгівлі людьми НПУ Артем Крищенко.