Міністерство оборони Росії оплатило виготовлення та встановлення пам'ятників на могилах псковських десантників, які були ліквідовані в боях в Донбасі влітку 2014 року. Таким чином військове відомство фактично визнало участь російських військовослужбовців у збройній агресії проти України, йдеться в матеріалі російського видання "Новая газета", опублікованому в неділю, 24 червня.
Автори матеріалу нагадують, що в 2014 році на кладовищах Пскова і околиць стали з'являтися безіменні могили. Люди в формі російських військовослужбовців Повітряно-десантних військ знімали хрестів на свіжих похованнях таблички з іменами і датами похованих. Через чотири роки на цих могилах з'явилися гранітні пам'ятники з портретами десантників.
"На місцях колишніх піщаних горбків і безіменних хрестів - монументальні стели з чорного граніту з гравіюванням: імена, дати, портрети в повний зріст, вірші, символіка десанту", - йдеться в статті.
Видання нагадує, що безіменні могили двох російських десантників у 2014 році були виявлені на Крестовському кладовищі в Пскові, і ще три – в селі Вибути. Серед інших там були поховані Олександр Осипов, Василь Герасимчук, Сергій Волков і Леонід Кічаткін .
"Дата смерті Осипова - та сама, що й у Кічаткіна: 20 серпня 2014 року. Йому було 20 років. На портреті він теж у формі десантника і на тлі неба з парашутами... Сергій Волков служив у спецназі ГРУ, він загинув у липні 2014-го до 28 років. Схожий пам'ятник встановлено на могилі Василя Герасимчука на Крестовському кладовищі - бравий десантник у погонах сержанта і з медалями. Герасимчуку було 27 років. Він загинув у серпні 2014-го", - пише видання.
У псковській Військово-меморіальної компанії повідомили журналістам, що памячтники оплатило Міністерство оборони.
Видання звернуло увагу, що компенсація на поховання сім'ям колишніх військових не повинна перевищувати 32 тисяч рублів, а вартість стели з гравировками, за словами співробітників похоронної компанії, становить близько 100 тисяч.
"Сама по собі участь Міноборони побічно може підтвердити: Кічаткина, який загинув у серпні 2014-го, відомство "своїм" визнало. Допомога призначається лише ветеранам і 20-річним стажем служби та учасникам бойових дій. Кічаткін народився у 1984 році. В яких бойових діях він міг встигнути взяти участь за наказом Батьківщини до 2014 року - можна лише здогадуватися", - зазначають автори публікації.
Наприкінці серпня 2014-го під Іловайськом Донецької області група підрозділів сил АТО потрапила в оточення. Згідно з офіційними даними, в Іловайськом котлі загинули 366 українських бійців, 429 отримали поранення, близько 300 осіб потрапили в полон.
У 2017 році Головна військова прокуратура представила результати розслідування обставин Іловайської трагедії. Згідно з висновками слідчих, єдиним фактором, що знаходяться в прямому причинно-наслідковому зв'язку з військовою катастрофою 2014 року, є вторгнення регулярних підрозділів Збройних сил РФ на територію України.
Детальніше про Іловайську трагедію читайте в матеріалі Юрія Бутусова "Іловайськ. Фатальні рішення" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".