Правозахисники розкритикували звіт Генпрокуратури щодо розслідування Іловайської трагедії

Поділитися
Правозахисники розкритикували звіт Генпрокуратури щодо розслідування Іловайської трагедії Правозахисники та родичі загиблих незадоволені розслідуванням ГПУ щодо подій в Іловайську © Facebook/Maxim Donduk Photography/ ІЛОВАЙСЬК. Фотовиставка до річниці подій в Іловайську
У звіт ГПУ не потрапили обставини, виявлені при розслідуванні подій під Іловайськом тимчасовою слідчою комісією Ради.

Правозахисники, окремі учасники боїв в Іловайську і родичі загиблих розкритикували звіт Генеральної прокуратури про результати розслідування подій Іловайської трагедії у серпні 2014 року, в якому зазначається, що головною причиною воєнної катастрофи є пряме вторгнення в Донбас російських військ.

Як повідомляє "УНІАН", про це йшла мова на прес-конференції "Іловайська трагедія 3 роки потому: результати розслідування і незгода потерпілих". Так, адвокат, член правління громадської організації "Правозахисна група "Січ" Віталій Погосян вважає, що бійці, які були в Іловайську, по суті є потерпілими у відповідному кримінальному провадженні.

На його думку, знущання, яким були піддані українські військові, опинившись у полоні – це результат прорахунків військового керівництва, а результати розслідування прокуратури – не що інше, як формування громадської думки. Правозахисник зазначив, що жодна обставина, що була виявлена в ході розслідування Тимчасовою слідчою комісією Верховної Ради з розслідування трагічних подій під Іловайськом, у звіт ГПУ не потрапила.

"На мій погляд, ще у вересні 2014 року, коли Генпрокуратура відпрацьовувала напрямки розслідування цієї справи, вона не зовсім коректно визначила ці напрямки, тому що, відповідно до статутних вимог, в армії діє єдиноначальність, тому є відповідальність конкретної особи за те рішення, яке вона прийняла. Рішення про відвід (з Іловайська) було прийнято? Ні. Яким чином люди відходили? Чому вони відходили? Хто надавав наказ? Хто не забезпечив відхід цих підрозділів? Хто не надав належне забезпечення для того, щоб вони трималися? Якщо було б забезпечення, то вони б трималися. Хто за це повинен відповідати? Віртуальний штаб АТО чи сектор "Б", чи якась посадова особа, яка надавала наказ і яка приймала конкретне рішення", - заявив адвокат.

"Росія, безперечно, винна, однак 5 днів вони (російські військовослужбовці – ред.) окопувалися, завозили зброю. Невже командування штабу АТО про це не знало? Якщо вони не знали, то чому вони цього не знали? Чому не було зроблено забезпечення та таке інше. Чому одразу не була дана команда на відхід? Чому не було прикриття та інше?" - підкреслив Погосян.

Юрист Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини Аліна Павлюк, в свою чергу, зазначила, що оскільки у Іловайську операцію були залучені підрозділи як Нацгвардії, так і МВС та ЗСУ, то розслідування має проводитися комплексно і незалежно від кожної з цих структур. На її думку, необхідно допитати всіх учасників подій під Іловайськом.

"Люди, які пройшли Іловайські події, мають бути всі опитані та визнані потерпілими, щоб мати повну картину подій – від слів рядового солдата та командира, щоб не втратити слова та покази кожного з них, бо кожен з них міг бачити щось особливе і щось значуще для подальшого притягнення до відповідальної країни-агресора та щоб уникнути маніпуляцій з фактами тих подій та особистостями, які брали участь в Іловайській операції", - пояснила Павлюк.

Мати загиблого бійця Наталія Харченко на конференції заявила, що правоохоронці, які розслідували Іловайську трагедію, намагаються виправдати військове керівництво.

Учасник бойових дій під Иловайском Олександр Дейнега також вважає, що прокуратура не розглядає бездіяльність командирів і Генерального штабу.

14 серпня Головна військова прокуратура представила результати розслідування обставин Іловайської трагедії. Згідно з висновками слідчих, єдиним фактором, що знаходяться в прямому причинно-наслідковому зв'язку з військовою катастрофою 2014 року, є вторгнення регулярних підрозділів ЗС РФ на територію України.

У кінці серпня 2014-го під Іловайськом Донецької області група підрозділів сил АТО потрапила в оточення. Слідча комісія вр встановила, що в оточення українських військ призвели помилкові кадрові призначення в силовому блоці, неадекватні дії міністра оборони Валерія Гелетея і начальника Генштабу Віктора Муженка, а також те, що президент не ініціював введення воєнного стану.

Анатолій Матіос у початку жовтня 2014 року заявляв, що ключовою причиною утворення "котла" під Іловайськом став самовільний відхід 5-го батальйону територіальної оборони "Прикарпаття" від закріпленого за ними місця несення служби.

Юрій Бутусов, аналізуючи причини трагедії у статті "Іловайськ. Фатальні рішення", писав про те, що військове керівництво України 24 серпня приймало парад Незалежності в Києві, хоча ще напередодні з зони АТО почали надходити доповіді про російське вторгнення. На його думку, частини ЗСУ, які зіткнулися з російської ударною групою, не могли стримати супротивника, що перевершував їх чисельно і якісно.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі