Спікер Державної Думи Росії В'ячеслав Володін повідомив про плани представити до нагороди прикордонників ФСБ, які 25 листопада атакували корабельну групу ВМС ЗСУ, захопили два катери і буксир і взяли в полон українських військовослужбовців. Пропозицію про нагородження доручено представити думському комітету з безпеки, повідомляє "Російська служба Бі-Бі-Сі".
За словами Володіна, всі фракції Думи вважають дії російських прикордонників "бездоганними" й "ефективними". Спікер нижньої палати російського парламенту висловив упевненість, що атака українських кораблів нібито відповідала "всім міжнародним нормам і правилам".
Голова думського комітету з безпеки Василь Піскарьов внесе пропозиції про нагородження прикордонників на наступному засіданні Держдуми в середу, 5 грудня.
Раніше за акт агресії проти українських кораблів російських прикордонників похвалив президент РФ Володимир Путін.
"Вони виконали свій військовий обов'язок, наказ... Якщо б вони діяли інакше, їх усіх треба було б віддати під суд", - заявив Путін 28 листопада.
На прес-конференції за підсумками Саміту G20 у Буенос-Айресі президент РФ повторно озвучив це твердження, звинувативши українських моряків у "нахабному порушенні державного кордону".
Підконтрольні Росії "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували 24 полонених українця за звинуваченням у "незаконному перетині кордону, скоєному групою осіб за попередньою змовою або організованому групою, або із застосуванням насильства чи з погрозою його застосування". Пізніше українських моряків вивезли з анексованого Криму в Москву. На даний момент більшість українців перебувають в московському СІЗО Лефортово. Поранених українських полонених перевезли в лікарню "Матроської тиші".
Україна вже заявила, що суд над українськими військовими не правомірний, оскільки захоплені є військовополоненими.
25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. В результаті цього кілька українців отримали поранення.
У зв'язку із російською агресією в Керченській протоці 26 листопада Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада.
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".