Чисельність наукових працівників НАН України за період з 1 січня 2014-го по 1 січня 2015 року знизилася на 13%, або на 5619 осіб. Серед них кількість кандидатів наук зменшилася на 7,3%, або на 597 осіб, а докторів наук – на 3,4%, або на 89 осіб.
Загалом у системі НАНУ налічується 37447 осіб, з яких 34609 осіб працюють в наукових установах.
Знижується прийом молоді до аспірантури наукових установ. У порівнянні з 2009 роком цей показник зменшився на 34,2% і у 2014-ому становив 581 особу.
Планами підготовки наукових кадрів вищої кваліфікації в наукових установах НАН України протягом 2009 – 2014 рр. передбачався захист 1117 докторських і 3516 кандидатських дисертацій. Фактичні показники – 560 докторських і 2375 кандидатських дисертацій.
Не зважаючи на те, що кількість студентів-практикантів в академічних установах щорічно зростає і становить у середньому 4700 осіб, лише незначна їх частка влаштовується згодом на постійну роботу в НАНУ. Так, за період 2009 – 2014 рр. молоде поповнення становило 5960 осіб. Водночас за цей же період з установ академії звільнилося 4082 особи віком до 35 років, з них 856 - у зв'язку із вступом до аспірантури.
На сьогодні лише кожен п'ятий науковий співробітник у НАНУ є молодим ученим і також кожен п'ятий кандидат наук – віком до 35 років. На кінець 2014 р. у наукових установах НАН України працювало 6 (!) докторів наук віком до 35 років.
Про вкрай тривожну ситуацію з кадровим забезпеченням науки, падінням престижу професії науковця у суспільстві, зокрема, йшлося на сесії загальних зборів НАН України, присвяченій підсумкам діяльності НАНУ у 2009 – 2014 рр., що відбулася 15 квітня цього року.
Із звітною доповіддю на сесії виступив президент НАН України, академік Борис Патон. Він зазначив, що 2014 рік ще раз засвідчив "здатність учених Національної академії наук спрямовувати зусилля на вирішення найгостріших проблем, що стоять перед державою". З 2015 року започатковано цільову наукову програму з проблем підвищення обороноздатності і безпеки держави.
Із державних високопосадовців на великому академічному зібранні був присутній та виступив із коротким словом віце-прем'єр-міністр - міністр культури В'ячеслав Кириленко.
Завтра, 16 квітня відбудуться вибори президента НАН України. Кандидатурою, підтриманою всіма відділеннями НАНУ і фактично безальтернативною, є 96-річний Борис Патон. Згідно з оновленим академічним статутом, час перебування на посаді президента НАН України обмежено двома термінами (по 5 років) поспіль.
В газете "Зеркало недели. Украина" в матеріалі"Хто прийде на зміну ВАК-ДАК?" Сергій Захарін пише про новий закон "Про вищу освіту", який містить низку новацій у сфері атестації наукових кадрів. На думку законодавця, підготовка докторів наук і докторів філософії - це діяльність, швидше, освітня, а тому вона має регулюватися "освітнім" законом.
Автор зазначає, що протягом року в Україні захищається близько 1300 докторських і 7-8 тисяч кандидатських дисертацій. Це багато чи мало? Найвищі темпи збільшення "оступінених" вчених зафіксовані в економічних науках, хоча далеко не всім із тих, хто захистився, вдається знайти роботу у виші або інституті. З яких спеціальностей стимулювати створення нових спецрад, а з яких, навпаки, почати скорочення? Запитання не пусті, коли взяти до уваги, що йдеться, як мінімум, про витрати бюджетних коштів, а за великим рахунком - про наукове обличчя країни і технологічну спеціалізацію економіки.