У МЗС України розповіли деталі позову, поданого проти Ірану за збиття літака МАУ

Поділитися
У МЗС України розповіли деталі позову, поданого проти Ірану за збиття літака МАУ © ISNA
Разом із Україною позов до Міжнародного суду ООН подали також три держави-партнера.

Цього тижня Україна, Канада, Швеція та Велика Британія подали позов до Міжнародного суду ООН проти Ірану через збиття пасажирського літака компанії "Міжнародні авіалінії України" у січні 2020 року. Міністри чотирьох держав у новій спільній заяві Міжнародної групи з координації допомоги жертвам рейсу PS752 розповіли подробиці звернення, яким прагнуть притягнути Тегеран до відповідальності.

Як зазначається, було розпочато провадження щодо порушенням іранськими військами Конвенції про боротьбу з незаконними актами, спрямованими проти безпеки цивільної авіації 1971 року.

"Як ми неодноразово зазначали, дії та бездіяльність Ірану щодо збиття літака рейсу PS752 двома ракетами «земля-повітря», запущеними членами Аерокосмічних сил Корпусу вартових Ісламської революції Ірану, становлять порушення міжнародних правових зобов’язань Ірану, щодо яких він повинен взяти на себе повну відповідальність", – йдеться в заяві, яку розмістила пресслужба Міністерства закордонних справ України.

У позові йдеться про те, що Іран, зокрема, не вжив усіх можливих заходів для попередження катастрофи рейсу PS752. Також ця держава не провела повне, прозоре і неупереджене досудове розслідування, судовий розгляд за міжнародними стандартами. 

Відповідно до позову, замість цього Тегеран вирішив приховати чи знищити докази збиття літака, звинуватив інші країни до того, як поклав провину на військових КВІР низової ланки. Судовий процес у справі був фіктивним і непрозорим. До того ж, Іран не надав жодної інформації заявникам або Міжнародній організації цивільної авіації про вжиті щодо ймовірних правопорушників заходи.

Представники України, Канади, Швеції та Британії вважають, що такими діями чи бездіяльністю Іран міг порушити Конвенцію про боротьбу з незаконними актами, спрямованими проти безпеки цивільної авіації 1971 року. Це означає, що він має повністю відшкодувати втрати. 

У заяві додали: "Іран, зі свого боку, заперечує будь-яку відповідальність держави за збиття і продовжує кампанію дезінформації, залякування та переслідування, щоб спробувати відвернути увагу міжнародної спільноти, іранського народу та сімей від правди".

Члени Координаційної групи вимагають від суду винести рішення щодо спору та визнати вчинення Іраном міжнародно-протиправного діяння. Вимагається, щоб Тегеран зобов’язали публічно визнати порушення та бездіяльність, публічно вибачитися перед заявниками і родинами загиблих. Крім того, ця держава має надати інформацію про плани запровадження конкретних заходів для запобігання подібної катастрофи в майбутньому.

Також заявники вимагають виконання Іраном інших юридичних зобов’язань за Конвецією, зокрема щодо прозорого і неупередженого судового переслідування. Додається: "Насамкінець, вони вимагають, щоб Іран виплатив справедливу компенсацію членам Координаційної групи за матеріальні та моральні збитки, яких зазнали жертви та їхні родини в результаті збиття та інших протизаконних дій Ірану".

"Спільний позов до Міжнародного Суду відображає нашу непохитну відданість досягненню прозорості, справедливості та відповідальності для усіх сімей жертв рейсу PS752", – наголосили в повідомленні.

У МЗС пояснили, що, згідно зі згаданою Конвенцією, будь-який спір між країнами щодо застосування положень договору, який не виходить врегулювати шляхом переговорів, на прохання однієї зі сторін передається до арбітражу. Якщо про умови організації незалежного арбітражу теж не вдається домовитися протягом шести місяців, то будь-яка сторона може спрямувати справу в Міжнародний суд ООН.

"У своєму Позові члени Координаційної групи («Заявники») вказують, що відповідно до вимоги про арбітраж, надісланим 28 грудня 2022 року, вони не змогли узгодити умови організації арбітражу", – додали там.

У вересні 2022 року сім’ї жертв збитого літака рейсу PS752 подали заяву до Міжнародного кримінального суду з проханням розпочати розслідування збиття як потенційного військового злочину та злочину проти людства.

На річницю трагедії у 2023 році колишній заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов заявив, що всі спроби домовитися з Іраном про сприяння розслідуванню "зайшли у глухий кут". Він висловив думку, що майданчиком для встановлення справедливості можуть стати міжнародні суди. 

У квітні Іран заявив, що суд виніс обвинувальні вироки 10 іранським військовослужбовцям, нібито причетним до збиття пасажирського літака, в якому перебували 176 людей. Одного з командирів було засуджено до 13 років позбавлення волі, а дев'ять інших отримали строки від одного до трьох років позбавлення волі. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі