У МОЗ розповіли, що сталося з 300-відсотковими виплатами лікарям після 1 квітня

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
У МОЗ розповіли, що сталося з 300-відсотковими виплатами лікарям після 1 квітня © newsone.ws
За словами Оксани Сухорукової, у березні на виплати лікарям потрібно було близько 180 млн грн.

Медикам, які беруть участь в боротьбі з коронавірусом в Україні влада обіцяла надбавки до зарплати в 300%. Однак, як зазначила для ZN.UA гендиректорка директорату медичних послуг МОЗ Оксана Сухорукова, історія з виплатами у березні кардинально відрізняється від тієї, яка почалася після 1 квітня.

"Було прийнято політичне рішення заплатити по 300% всім медпрацівникам, які брали участь в боротьбі з коронавірусом. Але джерел фінансування ніхто не назвав. Згідно з даними, поданими областями до МОЗ, у березні на це потрібно було близько 180 млн грн", - розповіла Сухорукова.

При цьому, за її словами, інформації, як ці кошти потрібно виплачувати, ніхто не надав. Сухорукова додала, що був проект листа МОЗ, у якому вказувалося, що оплата має нараховуватись за фактично відпрацьований час, згідно із законодавством станом на березень. Однак регіонами розіслали інший лист, у якому відомство посилалося на те, що консультації з приводу нарахування зарплати має надати Держслужба з питань праці.

"Ще в квітні я активно брала участь в аналізі виплат за березень. Тоді на внутрішніх нарадах була чітка позиція заступника міністра Шаталової, що виплати мають бути за фактично відпрацьований час. Я обдзвонила всі обласні департаменти охорони здоров'я і наголосила на позиції МОЗ. А за декілька днів міністр каже: ніяких "пропорційно відпрацьованих", отримати мають всі 300% зарплати, гроші пішли в регіони, МОЗ все зробив. Тоді керівники клінік обривали мені телефон: "Навіщо ви зіштовхуєте нас з лікарями?". Я вийшла з того процесу. Ситуація була для мене, напевно, першим реальним дзвінком, що криза і конфлікт з лікарями створюються штучно", - зазначила Сухорукова.

За її словами, на той момент медична субвенція вже закінчилася, державних коштів для виплати медикам не було. При цьому в місцевої влади забрали частину податків у стабілізаційний фонд.

"А далі розпочалось справді цікаве. Бюджетом на 2020 рік було передбачено спеціальну субвенцію на підтримку найбільш слабких закладів охорони здоров'я - всього 3,2 мільярди гривень декількома частинами", - вказала Сухорукова.

Вона додала, що вказані кошти розподілили, згідно з постановою Кабміну №250 - на дитячі будинки, Медико-соціальну експертну комісію, службу спецпостачання, службу крові і судмедекспертизи. Також гроші пішли на фінансування центрів громадського здоров'я, примусове лікування, інсуліни та підтримку 600 закладів, які "провисли" при контрактуванні з НСЗУ.

"Дуже важливо, що серед цих 600 закладів – 54 психоневрологічні і психіатричні лікарні (наприклад, на Київську міську психіатричну лікарню №1 ім.Павлова було розраховано 25 млн грн). Так само Кабміном були заплановані кошти на наркологічні диспансери, туберкульозні заклади, інфекційні лікарні і т.д." - зазначила Сухорукова.

Однак, 15 квітня у вказану постанову додали один абзац, у якому йдеться про те, що ці кошти можна також витрачати на 300% доплати медикам за березень.

"Коли ця постанова готувалась, міністр особисто запевняв мене, що звернеться до Мінфіну, той доллє гроші в постанову, і заклади, на які було заплановано ці кошти, не постраждають. Але цього не відбулось, і кошти на доплату премій по COVID забрали у психіатрії, туберкульозу, закладів примусового лікування, судмедекспертизи", - розповіла Сухорукова.

Вона пояснила, що таким чином, ситуацію навколо психіатричних та туберкульозних лікарень розхитали штучно. Сухорукова додала, що вже закінчуються три місяці, протягом яких заклади мали б підтримати додатковими коштами, однак суму субвенцій не збільшили.

За словами Сухорукова, ніяка робота з закладами щодо їх оптимізації, перепрофілюванню, переходу на нові протоколи тощо взагалі не ведеться і проводитись не буде. Вона додала, що так відбувається через заяву голови МОЗ Максима Степанова про те, що жоден лікар і жодна лікарня не будуть скорочені.

"В результатах власних дій він постійно звинувачує НСЗУ. До речі, в одній із телепередач нещодавно дали ще один, як на мене, дуже небезпечний посил. Якщо не помиляюсь, заступниця міністра Ірина Микичак заявила, що первинка перефінансована" - вказала Сухорукова.

Вона пояснила, що на сьогоднішній день справді є великий розрив у зарплатах між первиною і вторинною ланках медицини. Але, за словами Сухорукової, це два дуже різних посили – "недофінансована вторинка" і "перефінансована" первинка. Вона додала, що таке поєднання дуже небезпечне.

"Тепер давайте подивимось на політичні наслідки цих подій для президента. У будь-якому випадку опоненти поставлять це в провину президенту, який став поруч зі Степановим і сказав, що до міністра у нього претензій немає. Це матиме відповідні наслідки на місцевих виборах. Не забуваємо також, що у вересні закінчаться життєво важливі ліки, оскільки вчасно розпочати державні закупівлі не змогли три міністри поспіль. Мова йде про близько мільйон пацієнтів, які їх потребують", - додала Сухорукова.

Читайте також: Лише 12 областей виплатили медикам 300% надбавки за березень

Детальніше про те, що відбувається з медреформою та Міністерством охорони здоров'я читайте в інтерв'ю Оксани Сухорукової "Медреформа. Розтяжка президента", з якою для ZN.UA поспілкувалася Алла Котляр.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі