У Мінсоцполітики провалили проект модернізації системи соцпідтримки – результати аудиту

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
У Мінсоцполітики провалили проект модернізації системи соцпідтримки – результати аудиту © Портал Акцент
На реалізацію проекту Світовий банк надав Мінсоцполітики в 2014 році 300 мільйонів доларів кредиту.

Рахункова палата, яка нещодавно проводила черговий аудит ефективності проекту Мінсоцполітики "Модернізація системи соціальної підтримки населення України" прийшла до висновку, що основної мети проект не досяг (до його завершення залишилося 4,5 місяці), а громіздка система соціальної допомоги і соціальних послуг удосконаленою так і не була. Про це у своїй статті для ZN.UA пише редакторка відділу соціум Алла Котляр.

"Проект складається з трьох частин. Перша – "Удосконалення надання соціальної допомоги найбільш вразливим верствам населення". По ній у загальний фонд держбюджету на 1 січня 2020 року надійшло 135 з передбачених 200 млн дол. (67,5%), оскільки було виконано лише 10 з 17 індикаторів. При цьому шість з семи недосягнутих прострочені. Ця частина стосувалася здебільшого законодавчої бази", - пише журналістка.

За її словами, слабкий менеджмент в управлінні проектом й організаційні недоліки призвели до того, що по другій і третій частинах проекту (інвестиції на підтримку зміцнення інституційної спроможності адміністрування соціальної допомоги та соцпослуг, а також на підтримку дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування, дітей з інвалідністю та соціально вразливих сімей в чотирьох обраних регіонах) на 1 січня 2020-го використано лише 24,3% від суми кредиту на ці цілі (24,1 з 99,25 млн дол.).

"Всі заходи проекту виконувалися вкрай непослідовно, із серйозними затримками. Більшість з них так і не закінчено, окремі – скасовані, а їх результати можуть бути використані лише частково", - аналізує результати аудиту Рахункової палати авторка.

Наголошується, що інформаційно-аналітична система соціального захисту Е-Soсial, так званий реєстр пільговиків, яка повинна була забезпечити ефективність управління соціальною сферою, на сьогоднішній день так і не створена. На всіх етапах – від проведення закупівель та укладення договорів до контролю за їх належним виконанням – Мінсоцполітики не забезпечило оперативних та обґрунтованих заходів для її створення.

"Цим і деякими іншими компонентами проекту ще з 2017 року цікавляться правоохоронні органи. Однак досі не чути, щоб хтось був притягнутий до відповідальності. Розмов про проект високі чиновники намагаються уникати, погоджуючись при цьому з тим, що його кошти використовуються неефективно", - йдеться в матеріалі.

Згідно з результатами аудиту, комп'ютерне обладнання та меблі на суму 31,2 млн грн на половину центрів надання соцпослуг у форматі "Прозорий офіс" було поставлено до закінчення ремонтних робіт. Що призвело до непродуктивного використання коштів позики – все це тепер занепадає на складах.

"Консультанти по координації і управління проектом – історія окрема. Порушення при проведенні закупівель, їх термінів, неефективне управління коштами, відсутність чіткого бачення у Мінсоцполітки заходів по впровадженню проекту... При цьому оплата послуг консультантів, які супроводжували їх виконання, незалежно від досягнутих/не досягнутих результатів, здійснювалася регулярно. На це було використано 808,1 тис. дол. Із них 44,2% – у 2018-му і 2019-му роках. Хоча завдання консультантів, які супроводжували так і не створену систему E-Social, фактично дублювали завдання персоналу міністерства і один одного, в кінці 2019 року їх кількість збільшилася до п'яти осіб, а в січні-лютому 2020-го – до дев'яти", - зазначає Котляр.

Незважаючи на те, що Державна соціальна служба України була створена ще в грудні 2018 року, вона так і не запрацювала. В свою чергу, реформа інституту державних соціальних інспекторів не завершена.

"Стимулюючі механізми до працевлаштування та економічної незалежності малозабезпечених сімей пілотного проекту "Рука допомоги", який завершився рік тому, в масштабах країни не імплементовані (законопроект 2494 ВР не прийняла). З чотирьох пілотних регіонів тільки в Тернопільській області заходи щодо підтримки дітей-сиріт і позбавлених батьківської опіки можна умовно назвати успішними. В цілому на розвиток сімейних форм опіки з початку проекту було використано 77,7 млн грн (3 млн дол.), але розроблено лише 12 з 42 планів трансформації інтернатних установ для пілотних регіонів. При цьому жоден інтернат реформований не був", - пише Котляр.

Вона також відзначає, що ще в січні-лютому 2020 року Мінсоцполітики в односторонньому порядку розірвав три незавершених договору, за яким, при відсутності впроваджених планів транформації, вже виплачено 56,1 млн грн (2,1 млн дол.).

"Проект "Модернізація системи соціальної підтримки населення України" у виконанні Мінсоцполітики – це знущання над українським суспільством і нашими міжнародними партнерами. Цинічно, неефективно, з ознаками криміналу в діяльності по окремим компонентам. І такий проект, на жаль, не один...", - цитує автор заступник голови Рахункової палати Андрія Майснера.

Між тим, "Модернізація системи соціальної підтримки населення України" (2014-2020 рр., 300 млн дол.) – третій спільний проект Мінсоцполітики та Світового банку на аналогічні цілі. В рамках двох попередніх проектів – "Фонд соціальних інвестицій (2002-2006 рр., 50 млн дол.) і "Вдосконалення системи соціальної допомоги" (2006-2008 рр., 100 млн дол.) – на заходи з розробки техобеспечения і впровадження E-Social вже було витрачено 52 млн дол. Формально система E-Social була створена ще в 2012 році. Однак за фактом в експлуатацію введена так і не була. Її розробник НВП "Медирент" був у фаворі у тодішніх керівників міністерства, і неодноразово фігурував у розслідуваннях "Наші гроші".

Читайте також: Першого інфікованого Covid-2019 виявили на Гібралтарі

При цьому аудитом Рахункової палати за розрахунками підтверджено наявність тільки 8% матеріальних цінностей, придбаних в рамках попереднього проекту Світового банку в 2012 році на суму 52 млн дол. (включаючи вже застаріле обладнання та стандартне програмне забезпечення майже на 35 млн дол.). Як використовуються матеріальні цінності, передані УТСЗНам, міністерство не відстежувало. Тобто державне майно перебуває під ризиком втрати, розкрадання і зловживань. Питання його подальшого використання остаточно не вирішене. Докладніше - у статті Алли Котляр "Вічний кредит, Або як Україна за гроші Світового банку систему соціального захисту реформує"

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі