У лютому 2014 року голові Меджлісу кримськотатарського народу Рефату Чубарову телефонував невідомий чоловік і пропонував зустрітися з помічником президента РФ Владиславом Сурковим, заявив сам Чубаров на допиті в Оболонському райсуді у справі про держзраду екс-президента Віктора Януковича.
"На місяць лютий ситуація в Криму була напруженою. Тому що офіційна республіканська влада була політично ангажованою, займалася підбором і відправкою учасників "Антимайдану" до Києва, це все керувалося публічно і відверто", - розповів Чубаров.
Він додав, що 28 січня 2014 року пройшов масовий мітинг, організований Меджлісом і проукраїнськими силами. Потім Чубарову зателефонували з пропозицією провести зустріч з Сурковим, передає "Українська правда".
"Буквально наприкінці січня – початку лютого я отримав телефонний дзвінок. Чоловік, який зателефонував, пропонував зустрітися з Сурковим, помічником президента РФ Путіна, який нібито незабаром буде перебувати в Криму. Я відповів, що якщо зустріч стосується допомоги Україні з облаштування кримських татар, то я готовий. З інших питань зустрічатися з ним не хотів", - сказав глава Меджлісу.
За його словами, ввечері 20 лютого він отримав повідомлення від одного зі своїх колег у Верховній Раді АР Криму, що на 21 лютого скликається позачергове засідання парламенту.
"Я набрав заступника голови ВР АРК, чому мені не повідомили. За його словами, я зрозумів, що вони поширять інформацію, що на шляху повернення з Києва в Крим учасників "Антимайдану" було нібито спалено шість автобусів і шестеро кримських людей нібито вбито. Я втрутився в ці процеси, тому що саме в ці дні Константинов (голова парламенту Криму, – ред.) перебував у Москві. Він тоді вже їздив як чолнок і, здається, 20 лютого в Москві в одному зі своїх публічних інтерв'ю він зробив заяву про те, що, мовляв, якщо влада в Києві буде вибудувана не таким чином, то Крим може розглядати питання про відокремлення", - сказав Чубаров.
Він також додав, що це стало інформаційним вибухом.
"І ми розуміли, що ВР АР Крим чекає повернення Константинова, щоб легалізувати як варіант ось такі його твердження", - зазначив глава Меджлісу.
Нагадаємо, що суд вже допитав у рамках цієї справи колишнього постійного представника України при ООН Юрія Сергєєва, екс-прем'єра Арсенія Яценюка, міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, полковника Збройних сил України Юлія Мамчура, колишнього в.о. міністра закордонних справ, посла України в Польщі Андрія Дещицу, голову Верховної Ради Андрія Парубія та інших.
Нагадаємо, що 29 червня 2017 року Оболонський суд Києва дозволив заочне засудження екс-президента Віктора Януковича, обвинуваченого у державній зраді.
Пізніше Янукович повідомив про відмову брати участь у судовому процесі у справі про державну зраду та відкликав своїх адвокатів. Однак 11 грудня вони відновили участь у процесі.
Перебуваючи в Росії, Янукович з 28 листопада 2016 року є підозрюваним у кримінальному провадженні за ч. 1 статті 111 (державна зрада), ч. 5 статті 27, ч. 3 статті 110 (пособництво в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України) та ч. 5 статті 27, ч. 2 статті 437 (пособництво у веденні агресивної війни) Кримінального кодексу України.