У день зникнення Гонгадзе правозахисники та медійні організації звернулися до української влади

Поділитися
У день зникнення Гонгадзе правозахисники та медійні організації звернулися до української влади © Українська Правда
У спільній заяві від влади вимагають прозорого розслідування не лише справи Гонгадзе, а й інших журналістів.

У 21-шу річницю зникнення Георгія Гонгадзе правозахисники та медійні організації вимагають від української влади забезпечити прозоре розслідування справ про вбивства журналістів. Про це йдеться у спільній заяві, опублікованій на сайті Центру прав людини ZMINA.

«16 вересня минає 21 рік від дня викрадення та вбивства українського журналіста Георгія Гонгадзе. Жорстокий злочин, а також опубліковані невдовзі так звані «плівки майора Мельниченка», які дали підстави підозрювати у причетності до вбивства тодішнього президента України Леоніда Кучму, збурили професійну спільноту та суспільство і спровокували масові протести, які згодом переросли в акцію «Україна без Кучми». Попри тиск громадянського суспільства і міжнародних організацій, крапку в цій справі досі не поставлено», - йдеться у заяві.

Підписанти нагадали, що ще в листопаді 2005 року Європейський суд з прав людини за позовом дружини журналіста Мирослави Гонгадзе постановив, що Україна виявилася неспроможною захистити його життя. Відтоді, як йдеться у заяві, завдяки тиску родини Гонгадзе та міжнародної спільноти Україна змогла досягти помітного прогресу у розслідуванні. 

«Виконавців злочину названо й засуджено. В липні 2021 Верховний Суд врешті-решт завершив п’ятирічний процес розгляду касаційної скарги організатора та основного виконавця злочину, ексгенерала МВС Олексія Пукача, і залишив у силі вирок за статтею «Замовне вбивство» – довічне ув’язнення. Втім Україна досі не виконала всіх вимог Комітету міністрів Ради Європи, який контролює виконання рішень ЄСПЛ», - вказано в заяві.

Підписанти зазначили, що від України досі очікують:

  • пришвидшення розслідування щодо замовників вбивства, які до цього часу офіційно не встановлені;
  • підвищення ефективності розслідування кримінальних злочинів проти українських журналістів, забезпечення журналістам ефективного захисту та належного рівня безпеки.

«Від моменту вбивства Георгія Гонгадзе кількість злочинів проти журналістів в Україні лише збільшується. На жаль, смерть Гонгадзе – один з найбільш резонансних, але не єдиний випадок насильницької смерті тих, хто прагне доносити правдиву інформацію», - зазначили правозахисники та медійники.

Однією з найгучніших справ в заяві називають вбивство журналіста Павла Шеремета. Підписанти зазначили, що суд над звинуваченими у вбивстві триває, однак усі затримані заперечують свою причетність до злочину і називають переслідування політично вмотивованим. Розслідування щодо замовників убивства виокремлено в окрему справу і досі триває. 

Також у заяві йдеться про жорстоке побиття 4 травня 2019 року у Черкасах журналіста Вадима Комарова. Після 46 днів у комі він помер. Підписанти звернули увагу, що цей злочин досі не розкрили, а виконавці й замовники лишаються не покараними.

Так, правозахисники та медійники заявили про те, що ці та інші справи — лише найяскравіші свідчення масштабної і тривожної тенденції. Адже Україна незалежна демократична держава, де цінують свободу слова й безпеку громадян, зокрема тих, хто бореться за правду. І в такій країні журналістів не повинні утискати, нападати на них та вбивати.  Водночас справи проти виконавців та замовників таких злочинів повинні розслідуватися. 

«Ми, що нижче підписались, вимагаємо від української влади забезпечити прозоре розслідування цих справ, встановити та назвати замовників убивств. Ми також закликаємо захищати діяльність журналістів, виконати вимоги Комітету міністрів Ради Європи, які передбачають налагодження неупередженої та ефективної роботи правоохоронних органів і судової системи, та вживати системних заходів, необхідних для захисту права громадян на достовірну та неупереджену інформацію», - вказано в заяві.

Під заявою підписалися:

  • Премія імені Георгія Гонгадзе;
  • Виконавча Рада Українського ПЕН;
  • Центр прав людини ZMINA
  • ГО «Детектор медіа»;
  • ГО «Інститут масової інформації»
  • Центр громадянських свобод;
  • Українська Гельсінська спілка з прав людини;
  • Харківська правозахисна група;
  • ГО «Платформа прав людини»;
  • Amnesty International Ukraine;
  • ГО «Львівський Медіафорум».

Георгій Гонгадзе зник у Києві 16 вересня 2000 року. У листопаді того ж року в лісі Київської області знайшли обезголовлений труп, який, за висновками експертів, міг належати журналістові.

У лютому 2015 року тодішній генеральний прокурор Віктор Шокін відновив досудове розслідування кримінальної справи за фактом вбивства журналіста Георгія Гонгадзе й створив слідчу групу із розслідування справи.

У 2016 році суд лишив колишньому генералові МВС Олексію Пукачу довічне ув'язнення за вбивство журналіста Гонгадзе. Проте ні Пукач, ні родина Гонгадзе з вироком не згодні. На суді обвинувачений натякав, що мотиви для вбивства журналіста були у експрезидента Леоніда Кучми та голови його адміністрації Володимира Литвина.

Мирослава Гонгадзе зазначила, що суд не назвав і не покарав головних винуватців смерті її чоловіка - замовників вбивства.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі