За даними Державної прикордонної служби України, у 2017 році зафіксовано 83,26 млн перетинів кордону, з них найбільша частка - 45,5%, або 37,9 млн, - через наземний кордон із країнами ЄС. Ще 13,26 млн перетинів зафіксовано через повітряний кордон (з усіма країнами), 12,2 млн - через кордон із Молдовою, 11,8 млн - кордон з РФ. При цьому, хоча обсяг перевезень пасажирів до ЄС залізницею стрімко зростає (більш ніж удвічі в першому півріччі 2018 року), їх частка в загальній кількості наземних перетинів кордону залишається дуже незначною і становила у 2017 році близько одного відсотка.
Про це у своїй статті для DT.UA пишуть Ірина Сушко, Катерина Кульчицька і Павло Кравчук, ГО "Європа без бар'єрів". За їх словами, хоча в цілому в Україні функціонують 52 міжнародних автомобільних і пішохідних пункту пропуску, на кордоні з країнами ЄС - Польщею, Угорщиною, Словаччиною та Румунією - лише 19.
"Згідно з даними ДПСУ, серед осіб, які перетинали кордон між Україною та Польщею, Угорщиною і Словаччиною у 2017 році, громадяни України становили більшість, тоді як на кордоні з Румунією іноземців було майже стільки, скільки й громадян України. Тим часом на кордоні з Білоруссю іноземці перетинали кордон у двох досліджуваних пунктах пропуску удвічі частіше, ніж українські громадяни", - зазначають експерти.
Докладніше про необхідність модернізації та будівництва нових пунктів пропуску на західному кордоні читайте у статті Ірини Сушко, Катерини Кульчицької і Павла Кравчука "Людський вимір: як працює західний кордон України" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".