Три телеканали не дотримуються обов'язкової частки державної мови в вечірньому прайм-таймі і порушують норми про мову реклами. З проханням вжити відповідних заходів до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення звернувся уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. Про це він написав у Facebook.
Відзначається, що протягом 17-23 травня Секретаріат уповноваженого із захисту державної мови здійснив оперативний моніторинг вечірнього ефіру (прайм-тайм з 18:00 до 22:00) чотирьох українських телеканалів: "ICTV", "1 + 1", "Інтер" і "Україна".
За результатами моніторингу були зафіксовані порушення закону про мовні квоти на трьох телеканалах: "1 + 1", "Інтер" і "Україна".
"Так, тривалість передач і фільмів, виконаних державною мовою в загальному тижневому обсязі мовлення телеканалу "Україна" складає 69,9%, "1 + 1" - 70,9%, "Інтер" - 72,9%. Відповідно до закону така частка на загальнонаціональних каналах повинна становити не менше 75%", - говориться в повідомленні.
Також були виявлені порушення ч. 3 ст. 32 закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", згідно з якою мовою реклами на телебаченні є державна мова. Трансляція реклами (анонсів передач, фільмів), в яких використовувався не державна мова, здійснювалася телеканалами "Інтер" і "ICTV".
Нагадаємо, 25 квітня 2019 року Верховна Рада прийняла закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Ним передбачена, зокрема, посада мовного омбудсмена.
16 січня 2021 року набрала чинності 30 стаття мовного закону, яка зобов'язує здійснювати всі послуги в країні виключно державною мовою, якщо протилежної не вимагатиме сам клієнт. Цю норму регулює ЗУ "Про забезпечення функціонування української мови як державної".