Трансплантолог Олександр Никоненко: «В Україні немає торгівлі органами, але люди ще не зовсім готові бути донорами»

Поділитися
Трансплантолог Олександр Никоненко: «В Україні немає торгівлі органами, але люди ще не зовсім готові бути донорами» © gazeta.zp.ua
Олександр Никоненко пояснив, чому українці ще не до кінця готові бути донорами органів.

За останні два роки в Україні вдалося зробити багато у сфері трансплантології, проте досі залишаються складнощі у спілкуванні з родичами загиблого донора, про це хірург та трансплантолог, академік Національної академії медичних наук, ректор Запорізької медичної академії післядипломної освіти, доктор медичних наук Олександр Никоненко заявив в інтерв'ю «Обозревателю». Він розповів, чому так відбувається і що робиться для вирішення цієї проблеми.

«У нас залишаються складнощі спілкування із родичами загиблого донора. Для їх вирішення на базах забору органів сьогодні запроваджено посади трансплант-координаторів, що має велике значення. До речі, навчання трансплант-координаторів з усієї України проходили в Запорізькій медичній академії, до нього входила робота з психологом. Протягом тижня вони працювали з психологом для того, щоб навчитися правильно проводити розмову з родичами, щоб не посилювати трагічну ситуацію, що виникла внаслідок загибелі близької людини. Це також один із основних моментів», – зазначив Ніконенко.

Він пояснив, що Україна поки що не може вийти на потрібну кількість трансплантацій, зокрема через те, що українці поки що не повністю готові стає донорами. Одним із ключових завдань, як додав академік, є постійне інформування суспільства про важливість трансплантації та «подяки тим родичам, які пішли на такий шляхетний вчинок і дали згоду на забір органів».

При цьому навіть ті родичі, які дали таку згоду просять не розголошувати цю інформацію. За словами Никоненка, зараз це відбувається рідше. На його думку, основною причиною є те, що люди не завжди бачать підтримку та розуміння з боку знайомих та оточуючих.

Ще однією причиною, як вважає хірург, є недовіра до української медицини. Никоненко запевнив, що в Україні немає жодної торгівлі органами і не може бути.

«Міфи про торгівлю органами вже відпали, дякувати Богу. Тому що ці страхи найбільше мали, а іноді й породжували, засоби масової інформації. Зараз, на щастя, ці дурні статті про якихось «чорних трансплантологів» і щось подібне припинилися. В Україні немає жодної торгівлі органами. І не може бути. У нашій країні це неможливо. Вже хоча б тому, що інформація про будь-яку трансплантацію одразу стає публічною. В одній такій операції задіяно щонайменше 20 лікарів, часто – більше. Плюс – процес забору органів, у якому бере участь також багато людей. Про пацієнта, що лежить у донорському центрі, знають практично всі лікарі. Тому про жодну «торгівлю» і мови бути не може», – зазначив хірург.

Зазначимо, операції з трансплантації органів в Україні стали можливими з травня 2018 року, коли Верховна Рада ухвалила закон про посмертне донорство. З 1 січня 2019 року закон набув чинності. МОЗ створило окремий підрозділ для розвитку трансплантації в країні. А Кабмін дозволив   вивозити органи для трансплантації за кордон.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі