Про це сьогодні пише Bloomberg, нагадуючи, що віце-президент США Джозеф Байден відігравав важливу роль у вмовлянні уряду в Києві проводити економічні і антикорупційні реформи для отримання допомоги від МВФ. Посли Євросоюзу і американські дипломати теж працювали над цим. Програма МВФ стала основою всієї іноземної допомоги, від якої залежить Україна.
В січні, коли переможець на президентських виборах Дональд Трамп займе Овальний кабінет, американська участь може зменшитися. Також не відомо, чи дотримається республіканець своїх обіцянок розглянути питання визнання російської анексії Криму і зняти санкції проти Росії. Але зусилля інтегрувати Україну і її економіку в західний світ, очевидно, стане жертвою будь-яких американсько-російських спроб зблизитися.
За словами екс-президента Грузії Михеїла Саакашвілі, найкраще, що Україна може зробити зараз, це "провести реформи і стати самодостатньою". В минулу п'ятницю він зробив оголошення у стилі Трампа про створення нової партії, під час якого він закликав "змести корумповані еліти", які керують Україною з 1991 року.
Тим часом, друзі Києва на Заході вважають, що через перемогу Трампа українському уряду потрібно подвоїти зусилля у створенні сильної економіки і інститутів, а також, нарешті, якомога швидше завершити програму МВФ.
"Це перше, що спало мені на думку, коли я побачив результати", - прокоментував американські вибори колишній міністр фінансів Словаччини Іван Міклош, який зараз радить українському уряду в проведенні реформ.
За його словами, час робити те, що потрібно Україні, а не що вимагають західні донори. Міклош зауважив, що найбільш сумно те, що Україна нарешті почала рухатися хоч і повільно, але в правильному напрямку. А тепер навіть частковий прогрес під питання, оскільки всі процеси ще можна розвернути.
Такі настрої швидко відобразилися на фондовому ринку, де українські цінні папери стали прибутковими цього року, впродовж якого інфляція стабілізувалася, а зростання економіки повернулося до позитивних цифр. Дохідність трирічних українських бондів зросла більш ніж як на 2% після виборів в США, адже інвестори почали продавати ці папери.
Українські урядовці зрозуміли, що "поставили не на того коня", оскільки впродовж всієї кампанії вони критикували Трампа на своїй сторінках у Facebook. Неназваний співрозмовник розповів Bloomberg, що Київ намагається отримати сильну підтримку республіканців у Конгресі, щоб вони схилили нового президента США на бік України.
Президент Eurasia Group Аян Бреммер переконаний, що нова адміністрація у Вашингтоні принесе Україну в жертву намірам збудувати кращі відносини з Москвою.
"Дуже вірогідно, що США під керівництвом Трампа дуже швидко будуть рухатися в напрямку відновлення відносин з Росією, зокрема, через Сирію. І це кидає Україну під потяг", - сказав експерт.
Перемога проросійських кандидатів у президенти в Молдові і Болгарії зміцнює відчуття, що геополітична ситуація змінюється на користь Росії, лишаючи Україну з нею сам на сам.
Колишній міністр економічного розвитку Айварас Абромавічус розповів, що часто використовував посольство США в якості "резонансного щита". Показуючи постанови американським чиновникам перед передачі їх українським бюрократам, йому вдавалося відбивати всі спроби розмити чи знецінити рішення. Абромавічус наполягав, що їх вже підтримують "наші партнери".
Без "дядька Джо" і зацікавлення США така хитрість стане неможливою. Чиновникам доведеться боротися самим з собою, проштовхуючи непопулярні реформи, запропоновані МВФ. І це в часи, коли різні політичні сили почнуть готуватися до виборів, запланованих на 2019 рік.
"Зважаючи на послужний список людей при владі, тяжко повірити, що вони легко можуть змінити свої плани", - сказав Абромавічус.
Раніше видання The Guardian писало, що Кремлю потрібно знайти причини для конфлікту з Трампом. Адже Кремль ризикує лишиться без вигаданого "американського ворога", на якого російська влада списувала всі пробелеми.
У свою чергу, видання Financial Times писало, що "велика угода" з Путіним буде коштувати Трампузанадто дорого. Директор Польського інституту міжнародних справ Марцін Заборовський вважає, що Трамп може піти на угоду з Путіним "в рамках існуючої системи". Оскільки новообраний президент США не може оцінити, якою мірою президент Росії прагне переписати весь період після холодної війни.
Перед виборами, екс-посол США в Україні Стівен Пайфер зауважував у коментарі для DT.UA, що в разі перемоги Трампа на виборах, американська політика зміниться не лише щодо України, а й щодо Європи і союзників по НАТО.