Співробітники Міжнародного комітету Червоного Хреста двічі відвідували колонію в Оленівці, де утримують військовополонених українців, однак не могли поговорити з ними віч-на віч, до деяких бранців експертів не пускали, розповів «Суспільному » речник МКЧХ Олександр Власенко.
В організації намагаються отримати доступ до полонених, яких досі утримують у колонії, а також тіл їхніх загиблих товаришів. За словами Власенка, до деяких людей доступ був і є.
Загалом у колонії на окупованій території Донеччини фахівці були двічі, вперше – за два-три дні після того, як полонених українців привезли туди. Цей візит був коротким та не повністю відповідав чинним вимогам МКЧХ.
«Він не був згідно з усіма нашими правилами, коли ми маємо можливість подивитися всі приміщення, якими користуються військовополонені, поговорити з ними без свідків. Мета цього візиту була просто привезти туди питну воду, щоб забезпечити найнеобхіднішим на перший час», - розповів Власенко.
На тлі трагедії із загибеллю полонених, Червоний Хрест намагається тримати на ситуацію на контролі та веде переговори про доступ в Оленівську колонію. Однак вони натикаються на небажання адміністрації показувати декого з полонених.
«Ми, звичайно, хотіли побачити цих людей. З приводу цього ведемо переговори. І в принципі, таким каменем спотикання є те, що ми хотіли побачити людей. Для нас важливо потрапити саме в місце, де вони знаходилися. Ми хотіли побачити людей, які там були», - пояснив речник.
Власенко вважає, що полонених, які утримуються в Оленівці, можна розділити на три категорії:
- Поранені внаслідок трагедії 29 липня, яких перевезли у медичні установи, і вони отримують медичну допомогу;
- Люди, які не постраждали внаслідок цієї трагедії;
- Тіла загиблих внаслідок трагедії, які спеціалісти хотіли б побачити.
За його словами, МКЧХ має фахівців судово-медичної експертизи, які могли б проаналізувати причини трагедії.
Координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки США Джон Кірбі попередив, що Росія фабрикує докази вбивства військовополонених в Оленівці, щоб звинуватити Україну в цьому воєнному злочині.
Про те, що Росія не зацікавлена в об'єктивному розслідуванні свідчить і відмова окупантів пускати на місце трагедії представників Червоного Хреста, наголошує колишній заступник генпрокурора України Гюндуз Мамедов.
У день трагедії, 29 червня, Україна звернулася до ООН та Червоного Хреста з вимогою відправити місію до колонії. Обидві організації погодилися та отримали згоду РФ, але в результаті експерти так і не змогли потрапити на територію колонії.