Розслідування CNN спростувало російську брехню про теракт в Оленівці

Поділитися
Розслідування CNN спростувало російську брехню про теракт в Оленівці © Офіс генерального прокурора
РФ заявляє, що Україна використала зброю США для вбивства військовополонених.

Американський телеканал CNN опублікував розслідування про теракт в Оленівці, де перебували українські військовополонені. Аналітики дійшли висновку, що російська версія подій, швидше за все, є вигадкою, оскільки практично немає шансів, що ракета HIMARS вдарила по колонії.

Росія заявляє, що Україна використала зброю США для вбивства військовополонених. Докази розповідають іншу історію

Вранці 29 липня, всього за кілька годин після того, як понад 50 українських військовополонених загинули в колонії в Донецькій області, російський репортер на місці події продемонстрував залишки американської ракети HIMARS.

Російські пропагандистські ЗМІ поширювали інформацію, що Україна вбила власних солдатів ракетним ударом за допомогою HIMARS, тому що не хотіла, щоб вони зізналися у воєнних злочинах, а також, щоб відбити бажання в військових здаватися.

Розслідування CNN, засноване на аналізі відео та фотографій з місця події, супутникових знімків до і після удару, а також роботи судово-медичних експертів і експертів зі зброї.

Експерти, з якими консультувався CNN, заперечують те, що удар по Оленівці завдали за допомогою HIMARS, але не можуть точно сказати, що саме вбило та поранило стільки військовополонених. Відсутність доступу до місця події унеможливлює остаточні висновки. При цьому експерти зазначають, що більшість ознак вказують на інтенсивну пожежу, і, за словами кількох свідків, не було чутно звуку наближення ракети.

Оленівка знаходиться в частині Донецької області, яку утримують бойовики незаконного збройного формування «ДНР».

Наступного ранку після удару репортер Андрєй Лазарєв, який працює на каналі «Звезда» Міністерства оборони Росії, вказав на акуратно складені фрагменти, на одному з яких був серійний номер ракети HIMARS у надзвичайно хорошому стані, незважаючи на інтенсивну пожежу в колонії.

Речник російського Міноборони генерал-майор Ігор Конашенков підхопив цю розповідь, заявивши, що колонія «зазнала ракетного удару з HIMARS».

HIMARS — далекобійна та високоточна ракетна система, передана українським військовим від США. Попередні удари за допомогою HIMARS залишали вирви та значні пошкодження, помітні на супутникових знімках. Значно менше руйнувань можна помітити на супутникових знімках після удару по колонії в Оленівці 29 липня. Кілька експертів зі зброї повідомили CNN, що зображення та відео з Оленівки несумісні з атакою HIMARS.

Експерт зі зброї Кріс Кобб-Сміт, який переглянув зображення та відео наслідків удару, каже, що будівля із тонкими стінами та металевим дахом, не встояла б після удару HIMARS.

«На цих відео ніде немає вирви, ліжка не рухалися, стовпи не пошкоджені, але видно значні пошкодження від пожежі. Якби це була керована реактивна система залпового вогню, ви побачили б вирви, розбиті стелі та стіни, підірвані тіла», — зазначив Кобб-Сміт.

«Здається, що наслідки спричинені великою та інтенсивною пожежею. Значна частина пошкоджень даху також, здається, спричинена його падінням, а не впливом траєкторії боєприпасу чи ефекту вибуху», - додав він.

Кобб-Сміт також зазначив, що «залишки HIMARS не були сфотографовані на місці, що дивно. Основним елементом будь-якого розслідування є збір візуальних доказів залишків боєприпасів там, де вони були знайдені».

Офіційні особи США також відхилили версію про використання HIMARS.

«Це був точно не HIMARS», - сказав один із американських чиновників CNN.

«Нашим експертам з вибухівки зрозуміло, що це не був удар ззовні фугасною речовиною», - заявив інший західний чиновник.

Низка аналітиків також сказали CNN, що для України не було сенсу використовувати ракету HIMARS, якби вона хотіла вдарити по будівлі. Колонія знаходиться приблизно за 15 кілометрів від лінії фронту; HIMARS — це дорога зброя, яка використовується для ударів на великій відстані.

«[HIMARS] не призначений для такого [близького наведення]. Як і гаубиця, система розрахована на велику дистанцію, як артилерія. Немає сенсу використовувати [HIMARS] таким чином. В українців є інша зброя для таких коротких дистанцій», - сказав CNN представник НАТО.

Експерти повідомили CNN, що наявні дані свідчать про раптову та інтенсивну пожежу в будівлі.

Розвідувальна група Janes, заявила, що «на внутрішніх стінах і даху будівлі майже немає жодних ознак ушкодження від «осколків»».

«Є ознаки надзвичайно високої температури всередині будівлі, але, окрім частини даху, ніяких структурних пошкоджень немає», — йдеться в оцінці Janes.

Українські чиновники вважають, що пожежу всередині колонії спричинила термобарична зброя – це, по суті, вакуумна бомба, яка висмоктує весь кисень з повітря та дуже швидко генерує дуже високу температуру. Російські війська вже застосовували таку зброю проти України.

Кобб-Сміт каже, що хоча теоретично термобаричну зброю можна було використати, це могло бути і «щось набагато простіше».

«Дійсно виглядає так, ніби пожежа була швидкою, а також великою, оскільки здається, що деякі люди все ще були в своїх ліжках», - додав експерт.

Професор Бенджамін Ондрушка, німецький патологоанатом, який працював над розслідуванням воєнних злочинів у Бучі, заявив, що лише повний розтин може показати причину смерті, але зображення свідчать про вогонь принаймні 300 градусів за Цельсієм, або, можливо, вдвічі більше.

«Як судмедексперту, мені здається, що щось вибухнуло поблизу самих людей, які обгоріли, внаслідок чого сталася детонація, в результаті виникла пожежа», – сказав він.

Росіяни дуже неохоче надають доступ до місця події незалежним слідчим або міжнародним агентствам. 31 липня, через три дні після удару по колонії, Міноборони Росії заявило, що «в інтересах проведення об’єктивного розслідування» «офіційно запросило експертів ООН і Міжнародного комітету Червоного Хреста».

Заступник речника Генерального секретаря ООН Фархан Хак заявив CNN, що ООН «отримала запити від обох сторін на проведення розслідування цього питання» і що вони «розглядають, чи існують умови, які б дозволили ООН провести таке розслідування».

Тим часом МКЧХ, який брав активну участь у початковому переміщенні військових з «Азовсталі» до Оленівки, каже, що кілька запитів відвідати місце події залишилися без відповіді.

 «Ми не отримали доступу до військовополонених, постраждалих від удару, і ми не маємо гарантій безпеки для здійснення цього візиту», - заявили в МКЧХ майже через тиждень після удару по колонії.

Наразі є лише ознаки того, що могло статися. І враховуючи просування росіянами неправдоподібного сценарію про застосування HIMARS, ці ознаки вказують на складну, але незграбну спробу обману.

Побудова наративу

Схоже, що росіяни заклали основу для підтвердження своєї версії подій. Російським військовим репортерам дозволили потрапити в Оленівку за кілька днів до удару по колонії. Після інциденту один із них, Алєксандр Коц, навіть сказав, що президент України Володимир Зеленський наказав стратити українських військовополонених.

Пізніше цей наратив підхопив заступник міністра оборони РФ Алєксандр Фомін, який заявив, що «українське керівництво віддало наказ про ракетний удар через те, що полонені бійці полку «Азов» почали давати свідчення, які викривають їхні злочини, в тому числі проти мирного населення». CNN не вдалося знайти жодного такого свідчення.

Українські чиновники стверджують, що росіяни також вирішили влаштувати удар, щоб приховати катування військовополонених в Оленівці.  Двоє українських чиновників повідомили CNN, що удар по колонії стався саме тоді, коли вони очікували обміну полоненими з Росією.

Люди, звільнені з Оленівки, в тому числі гуманітарні працівники, які там утримувалися, кажуть, що побиття і знущання були звичайним явищем, а умови проживання жахливі.

Згідно з Женевськими конвенціями, допит є законним, але «з дотриманням заборони тортур і примусу, а також вимог гуманного поводження».

Працівник гуманітарної служби Анна Ворошева, якій дозволили покинути Оленівку на початку липня, сказала, що через відсутність гігієни багато затриманих захворіли. За її словами, у камерах, розрахованих на 10 осіб, було більше 50 людей, і відчувався гострий брак питної води.

«Найжахливішим було те, що ви постійно чули звуки побиття чоловіків, їхні благання припинити ці тортури», - додала вона.

Інший колишній полонений, Євген Малярчук, розповів CNN, що «чітко чув, як туди привозили військовополонених і допитували, били, дуже сильно били. Були дуже страшні звуки, які не давали спати».

CNN звернувся до Міністерства оборони Росії щодо звинувачень у катуваннях в Оленівці та за коментарем щодо результатів розслідування, але не отримав відповіді.

Малярчук, який сказав, що його затримали, коли він намагався евакуювати свою родину з Маріуполя, розповів, що одного разу «після допиту та побиття чоловіка [охоронці] змусили його повзти по сходах, а потім по коридору до своєї кімнати».

Водій, якому також дозволили покинути Оленівку, Костянтин Величко не став розповідати подробиць про те, що сталося заради людей, які досі в полоні.

 «Ми мали побачити, що ці люди роблять з військовополоненими. Ми бачили це на власні очі», - сказав він.

Колонія в Оленівці відрізана від зовнішнього світу з кінця травня. З кожним днем ​​поступово зникає надія отримати розуміння того, що насправді там відбувалося, як до, так і після жахливої ​​смерті понад 50 військовополонених, йдеться в матеріалі.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі