Святвечір православного Різдва: традиції святкування

Поділитися
Святвечір православного Різдва: традиції святкування © Страна
З першою зіркою сім’я, за традицією, збиралася разом на святкову вечерю.

6 січня християни східного обряду відзначають Святвечір. Цей день святкують у переддень Різдва Христового. На Святвечір припадає останній день, коли парафіяни дотримуються Різдвяного посту. На столі до свята має бути 12 пісних страв.

Традиції Святвечора

До Різдва прийнято готуватися заздалегідь, тому з ранку 6 січня господині прибирали у хаті та готували для частування святкові страви. Зазначається, що всю домашню роботу слід завершити до того, як на небі зійде перша зірка. Тільки після її появи можна сідати за стіл та вживати їжу.

Традиційно господині подавали на стіл 12 страв після появи першої зірки. Вони обов’язково мали бути пісними, оскільки у Святвечір ще триває Різдвяний піст. Напої на столі цього дня мали були безалкогольними – гостям подавали узвар. Серед обов’язкових страв – кутя та вареники.

До святкового столу у Святвечір спочатку сідав батько, а потім – інші члени сім’ї. В народі було прийнято відзначати цей день у родинному колі без запрошення гостей.

Господар будинку, за традицією, перед початком трапези, підкидав ложку куті до стелі. Вважалося, якщо декілька зерняток прилипало, то сподівалися на щедрий врожай.

Сервірування столу передбачало також наявність порожніх тарілок – їх ставили для родичів, які не можуть бути у Святвечір з сім’єю та для тих, хто помер.

На покутті під іконами обов’язково ставили Дідуха. Його робили з житнього або пшеничного снопа. Дідух був символом багатства та добробуту у будинку. У другий день різдвяних свят існувала традиція спалення Дідуха, а навколо нього люди співали колядки.

У Святий вечір всі члени сім’ї разом опівночі відвідували святкове богослужіння у храмі. Для померлих на столі вдома залишали кутю.

Молитва у Святвечір

«Отче Наш, Царю Небесний, дякуємо за велику милість Твою всьому людству – народження маленького Ісуса Сина Божого у Віфлеємі. Цю новину приніс Ангел, як велику радість людям. Поява на світ Твого Єдинорожденого Сина багато рокі вселяє надію, віру і радість у наші серця. У день Різдва Христового благослови нас прославляти Сина Твого, як прославляли Ангели ніч, коли народився Він. Господи, нехай Твій Син оберігає і захищає нас. Дарує милість свою і благодать. Вкаже кожному шлях до правди і віри. Пробачає гріхи і дарує вічне життя на святих небесах. Амінь».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі