Новий рік є одним з найулюбленіших свят українців. Нерідко новорічне застілля закінчується проблемами зі здоров'ям. Щоб цього уникнути, слід дотримуватися певних правил. Про це повідомила директорка Департаменту охорони здоров’я Валентина Гінзбург, пише КМДА.
Подбати про безпечність продуктів
Слід купувати продукти на стихійних ринках, або купувати великий запас товарів, які швидко зіпсуються.
Також треба слідкувати за терміном придатності продуктів, ретельно мити овочі та фрукти, використовувати окремі дошки для нарізання сирих м'ясних та рибних продуктів.
Бажано замінити на кухні рушники та ганчірки на паперові. Це мінімізує ризики попадання хвороботворних мікробів із рук у страви.
Скласти збалансоване меню святкового столу
Слід обирати рецепти страв, які багаті овочами, фруктами, цільнозерновими, рибою та нежирним м’ясом. Уникайте страв із майонезом, занадто жирних страв.
Приготовані страви обов’язково зберігайте у холодильнику! Салати заправляйте безпосередньо перед подачею.
Уникати переїдання
Для цього слід сідати за стіл не голодним і починати вечерю з білкових страв та овочів. Це швидко надасть відчуття ситості та дозволить з’їсти менше надалі.
Жирна, смажена та копчена їжа ускладнюють травлення. Якщо за святковим столом хочеться спробувати все, треба їсти невеликими порціями. Між вечерею та десертом зробіть перерву, під час якої бажано порухатися.
Контролювати вживання алкоголю
Медики наголошують, що безпечної дози алкоголю не існує. А крім основної шкоди, спиртне ще й послаблює симптоми переїдання, чим спонукає до подальшої трапези.
Гінзбург наголосила, що в разі відчуття болю у грудях, животі, підвищеного газоутворення, нудоти, проносу, блювоти необхідно негайно звернутися до лікаря.
З приходом повномасштабної війни українці стали економними та запасливими. Існують деякі способи, як можна заощадити на новорічних витратах.