В окупованому Енергодарі було зафіксовано пожежі поблизу Запорізької атомної електростанції, найбільшої АЕС у Європі. Про осередки займання в лісі неподалік від ядерного об’єкту з посиланням на наявні супутникові знімки повідомляють “Схеми” від Радіо Свобода.
Судячи з позначок на фото, йдеться про 24 серпня, коли супутник Planet Labs зафіксував дим над золовідвалом Запорізької теплоелектростанції, розташованої поруч з АЕС.
Міський голова Енергодара Дмитро Орлов повідомив, що пожежі біля Запорізької АЕС досі тривають.
«Військові мінометні обстріли та пожежонебезпечний період. Цілком можливо, що накладання цих факторів, та те, що окупанти катували пожежників… Три загони пожежників функціонують, але обстрілів багато та загорянь багато, вони не справляються», – розповів Орлов.
Алгоритм дій у разі радіаційної аварії
Раніше МОЗ дало рекомендації на випадок аварії на атомній електростанції, констатуючи, що підготовлений – значить захищений. "Це правило у час повномасштабної війни стало ще більш актуальним":
- Передусім необхідно залишатись в приміщенні. Якщо перебуваєте на вулиці – краще якомога швидше зайти в приміщення. Це перша дія, яку обов’язково варто виконати.
- Укриттям може стати підвал або середина будівлі, триматися бажано подалі від стін, дахів, вікон, дверей, крізь які може просочитися небезпечний радіоактивний матеріал. Можна зачинити вікна та двері, ущільнити отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо) та вимкнути системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі) у вашому будинку. З
- Слідкувати за повідомленнями від рятувальників (ДСНС), поліції, місцевої влади.
- Знезаразити себе. Для цього зняти верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робити це треба обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Одяг помістити у пластиковий пакет або герметичний контейнер та тримати його далі від людей і домашніх тварин.
- Прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Кондиціонери для волосся можуть закріпити радіоактивний матеріал на волоссі. Постарайтесь не дряпати шкіру, у відкриті рани радіація потрапляє легше. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха.