Під час підготовчого засідання 1 жовтня суддя Ірина Фролова відмовила адвокатам журналістів у надсиланні запитів в офіційні органи України та РФ щодо перельотів голови ОПУ, повідомляє "Радіо Свобода".
"По суті, суд вже стає на бік Богдана, не захотівши встановити істину щодо його перельотів. Фактично, в цій справі створено перешкоди у зборі належних доказів. Офіційне підтвердження перельотам може бути надано тільки з офіційного джерела. Яким є відповідні державні органи. Але суд каже журналістам, що ви спочатку самі зверніться до цих установ, хоча всім відомо, що, вони офіційно дають таку інформацію тільки суду", - пояснив адвокат Анатолій Попов.
Самі журналісти захищають свої джерела і розкривати їх не будуть. Водночас, суд має зібрати та дослідити всі докази у справі, для чого може в рамках процесу робити запити у компетентні органи.
"Це вимагає часу, але так і відбувається встановлення істини. У нашому випадку суддя не вважає за потрібним це робити. Схоже на це і зроблена ставка – щоб в прискореному темпі розглянути цю справу і очевидно задовольнити позов. Це пан Богдан – і статусність позивача очевидно до чогось призводить в цій справі", - наголошує Попов.
Крім цього, адвокати Андрія Богдана не захотіли залучати до справи проти журналістів "Схем" Американське агентство з глобальних медіа, до якого входить "Радіо Свобода", в якості співвідповідача. Саме це агентство відповідальне за вироблення та поширення програми "Схеми" на телеканалі "UA:Перший" (ПАТ "НСТУ"), згідно з контрактом. Таким чином співвідповідачем по справі залишається лише ПАТ "НСТУ".
Президент RFERL Джеймі Флай, який перебуває з візитом у Києві, прокоментував позов Богдана та останні інциденти з журналістами, як от напад речниці президента Юлії Мендель на журналіста "Радіо Свобода" Сергія Андрушко.
"На мою думку, важливо щоб представників преси не атакували під час виконання їхніх професійних обов'язків. Так само не потрібно тиснути на журналістів за допомогою судових позовів, погроз, фізичних атак чи інших утисків", - зазначив він, додавши що до судового процесу за позовом голови ОПУ залучені українські адвокати та юрисконсульт "Радіо Свобода" у Вашингтоні.
Також Флай висловив занепокоєння через інцидент за участю речниці Зеленського.
"Ситуація тривожна. Остаточні висновки (про становище зі свободою слова – ред.) робити зарано, тут питання в тому, у якій ролі українська влада розглядає пресу. Невже як ворожого агента, як можна зробити висновок з деяких дій до яких представники влади, як виглядає, вже вдаються? Це створює тривожну ситуацію, яка може вийти з-під контролю доволі швидко", - додав Флай.
Раніше Андрій Богдан подав до Шевченківського райсуду Києва позов до журналістів "Схем" і Національної громадської телерадіокомпанії, яка показувала програму, про захист честі, гідності та ділової репутації. Відповідачами зазначені журналісти Валерій Єгошин, Максим Савчук та Наталія Седлецька, а також ПАТ "НСТУ".
Богдан заявив, що інформація про те, що у 2018-2019 роках він 11 разів перетинав білоруську повітряну ділянку кордону, а з 2014 року шість разів перетинав російський кордон є недостовірною і журналісти повинні її спростувати.
Як відомо, Богдан раніше заявляв, що в команді Зеленського "спілкуються із суспільством без посередників, без журналістів". Ба більше, виведений Зеленським з-під дії закону про люстрацію глава Офісу президента при цьому вважає потрібним проведення люстрації журналістської спільноти. На його думку, частина корупції в Україні – "це корупція четвертої влади".