Детективи Національного антикорупційного бюро (НАБУ) завершили розслідування справи про крадіжку у держави природного газу на понад 729,8 млн гривень.
Про це повідомляє пресслужба НАБУ.
Прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури вже направили до суду обвинувальний акт щодо п'яти осіб. Мова йде про:
- двох колишніх директорів ТОВ "Енергія - Новий Розділ" та ТОВ "Енергія - Новояворівськ" (ч.5 ст.191, ч.3 ст.209, ч.2 ст.366 Кримінального кодексу України);
- колишньому технічному директорові ТОВ "Енергія - Новий Розділ" (ч.5 ст.191, ч.3 ст.209 КК України);
- колишньому фінансовому директорові двох підприємств ТОВ "Енергія - Новий Розділ" та ТОВ "Енергія - Новояворівськ" (ч.5 ст.191, ч.3 ст.209 КК України);
- фізособу - організатора схеми, радника директора ТОВ "Енергія" (ч.5 ст.191, ч.3 ст.209, ч.2 ст.366 КК України).
Слідство встановило, що директори підприємств-власників Новояворівської і Новороздільської ТЕЦ Львівської області у 2016-2017 роках уклали ряд угод про закупівлю у НАК "Нафтогаз України" природного газу для виробництва тепла населенню.
Для здешевлення виробництва тепла споживачам НАК постачав ТЕЦ газ за цінами, значно нижчими за ринкові.
В результаті злочинних дій прибутковість виробництва електрики зазначеними ТЕЦ перевищила 60% проти 3-5% закладених в тариф НКРЕКП. На думку детективів НАБУ, ТЕЦ отримали надприбуток, яку можна порівняти з розміром збитків, завданих НАК "Нафтогаз України" в результаті реалізації корупційної схеми.
Експерти прийшли до висновків, що у 2016-2017 роках учасники схеми заволоділи 151,8 млн куб. м природного газу на користь ТОВ "Енергія - Новий Розділ" та ТОВ "Енергія - Новояворіовск", а "Нафтогазу" було завдано збитків у розмірі 729,8 млн грн.
Досудове розслідування детективи НАБУ здійснювали з червня 2018 року. У серпні 2020 зазначеним особам повідомили про підозру, а в жовтні 2020 стороні захисту відкрили матеріали слідства для ознайомлення.
Справа про розкрадання газу на 1,4 млрд грн цими ж особами з грудня 2019 року слухається в суді. Загальна сума розкрадань за двома епізодами перевищує 2,1 млрд грн.
Кінцевими бенефіціарами компаній "Енергія - Новий Розділ", "Енергія - Новояворівськ" та "Енергія" до 2020 року були брати Юрій та Павло Дубневичі.
Раніше колегія Вищого антикорупційного суду вирішила, що їх юрисдикції не підсудна об'єднану справу про можливе розкрадання газу керівництвом Новороздільської і Новояворівської ТЕЦ, повідомили в "Центрі протидії корупції".
У ЦПК пояснили, чому рішення про ТЕЦ, що належать народному депутату Ярославу Дубневичу та його брату Богдану, сумнівно.
Також на думку суддів, для віднесення справи до підслідності НАБУ потрібна не одна, а відразу декілька умов одночасно. Судді ВАКС направили до Апеляційної палати уявлення про направлення справи за підсудністю до іншого суду.
Новороздільський і Новояворівська ТЕЦ належать Богдану та Ярославу Дубневич, але у 2018 році підприємства були заарештовані і передані в управління АРМА.
Як встановило слідство, Новояворівська ТЕЦ і Новороздольська ТЕЦ отримували природний газ за пільговими цінами від НАК "Нафтогаз України" ніби для постачання тепла населенню, але в обсягах, які десять разів перевищували реальні потреби конкретних населених пунктів. В результаті цього державним інтересам завдано збитків на суму понад 1,4 млрд грн.