Stratfor: У війні проти України виграшний сценарій для Росії – не воювати

Поділитися
У російської армії є лише один вигідний сценарій, однак їй бракує сил і ресурсів на нього.

У Росії є шість можливих сценаріїв подальшої агресії проти України. Однак навіть він не принесе Москві ніякої політичної вигоди. У свою чергу, НАТО у разі посилення російської агресії проти Києва, навряд чи вступить у відкриту війну. Але якщо Альянс піде на це, то Росія зазнає нищівної поразки.

Про це йдеться у висновках американської розвідувально-аналітичної компанії Stratfor, експерти якої провели низку симуляцій для визначення можливостей Росії у війні проти України, а також варіантів відповіді НАТО на ескалацію агресії.

Впродовж 2014-2015 року російські війська захопили Крим і розв'язали війну в Донбасі. Це принесло мало вигод Москві. Крим, де базується Чорноморський флот РФ, має стратегічне значення. Але утримання півострова надто дорого коштує через його уразливість до економічної блокади з боку України. Підтримувати самозвані "республіки" в Донбасі теж не просто, оскільки бойовикам потрібна постійна військова підтримка і потік зброї. У всякому разі, операції в Криму і в Донбасі не принесли Кремлю бажаних результатів. Україна продовжує бути прозахідною і обороняється.

Читайте також: Facebook назвав найбільш обговорювані ігри 2015 року

Експерти дійшли висновку, що розширення території нинішніх самозваних "республік" на Сході України не принесуть Росії жодних політичних чи стратегічних вигод. Тож існує шість гіпотетичних сценаріїв подальшої агресії: прокласти суходільний шлях до Криму, захопити усю південну частину України вздовж чорноморського узбережжя до Придністров'я, окупувати всю Східну Україну по Дніпру, влаштувати широкомасштабний напад вздовж всього російсько-українського кордону і захопити лише південні регіони без виходу до Дніпра.

Всі ці сценарії, окрім одного, не принесуть суттєвої вигоди для Росії. Прорив на півдні до Криму чи Придністров'я вирішить проблему забезпечення окупованого Криму. Але російським військам буде дуже тяжко утримати нові території, оскільки лінія фронту збільшиться ще на 450 кілометрів. Крім того, доведеться боротися з українськими партизанами на захоплених територіях. Доведеться застосувати мало не всю сухопутну армію РФ.

Напад вздовж всього російсько-українського кордону безглуздий, оскільки не принесе жодних військово-стратегічних вигод і лише налякає Київ на якийсь час. Водночас від спричинить відповідь Заходу у формі посилення економічного тиску.

Єдиний раціональний сценарій нападу – це захопити всю Східну Україну до Дніпра. Річка може стати природною опорою для оборони, що дозволить закріпитися на цій території. Однак, у Росії немає стільки військ, щоб здійснити цей план. До того ж, НАТО і США, окрім посилення санкцій, майже напевне почнуть активно озброювати і підтримувати у військовому плані Західну Україну, а також почнуть нову Холодну війну. "Залізна завіса" в такому разі буде проходити по Дніпру. Тож вигода від такого нереального для Росії сценарію все одно дуже сумнівна.

Також експерти зауважують, що НАТО малоймовірно вступить у збройний конфлікт проти Росії на боці України. Однак, якщо Альянс наважиться на це, то лише у тому випадку, коли російський наступ буде остаточно зупинено і вони займуть оборонну позицію.

Дії західного Альянсу були б комплексними. НАТО і США почали б активно озброювати сухопутну армію України і водночас перекрили б небо, вибивши з нього російські літаки, які поступаються технічними характеристиками і здатністю бути невидимими на радарах. Витіснити Росію з українського неба буде не просто, але лише так Заходу вдасться серйозно обмежити можливості її військ на землі.

За перші 48 годин вступу США у війну в Україні, будуть застосовані бойові літаки, які базуються на європейських базах, зокрема три ескадрони F-15 бази RAF Lakenheath, два ескадрони F-16 з бази Aviano, один ескадрон F-16 з бази Spangdahlem. Також Вашингтону доведеться перекинути значні військово-повітряні сили в Румунію, Польщу, Словаччину, Болгарію, Угорщину, а також в країни Балтії, щоб запинити російську агресію. Всього знадобиться 22 ескадрони бойових літаків і 11 днів, щоб зупинити Росію в Україні. Також існує можливість відправки трьох авіаносців у Чорне море, що займе 4 тижнів.

Але до початку операції в повітрі НАТО може застосувати ракети середньої дальності польоту і крилаті ракети, які можуть вдарити по військово-повітряним базам і арсеналам Росії, а також по можливим розташуванням ВПС РФ у Східній Україні. Але такий сценарій міг би бути втілений лише у крайньому випадку, коли стало б очевидно, до Кремль за крок від досягнення своїх найбільш амбітних цілей.

Також вступ НАТО і США у війну в Україні несе інші загрози, які тяжко спрогнозувати. Зокрема, Москва і Вашингтон можуть обміняти ударами міжконтинентальних ракет і ядерними ударами.

У підсумку, згідно з найгіршим сценарієм, в Європі знову з'явиться "Залізна завіса" вздовж Дніпра і почнеться Холодна війна між Заходом і Кремлем. Західні війська наблизяться впритул до російського кордону. У будь-якому випадку, Україна останні 25 років лишалася величезним буфером між РФ і НАТО. І чим більше Москва намагається захопити українських територій, тим більше вона скорочує цей буфер.

Читайте також: Нафта марки Brent подорожчала до 40,87 за барель

Вочевидь, для Росії немає виграшного сценарію війни проти України. Навіть найбільш вигідний розвиток подій несе великі політичні ризики. А продовження агресії підштовхує Україну до зміцнення політичних, економічних і військових зв'язків із Заходом, що підриває будь-які російські здобутки.

Тож, якщо говорити про виграшний хід для Росії, експерти радять пригадати пораду суперкомп'ютера "Джошуа" з фільму "Воєнні ігри" 1983 року: "Це дивна гра. Єдиний виграшний хід у ній – це не грати".

Нещодавно президент Петро Порошенко заявив, що загроза відкритої війни із РФ зросла. За його словами, Росія не виконала зобов'язань відповідно до Мінських угодам. Крім того, глава української держави наголосив, що на території України знаходиться близько восьми тисяч російських солдатів під російським командуванням, а на кордоні розташовуються нові військові бази РФ і проходять постійні навчення.

Водночас, експерти Stratfor не чекають закінчення війни в Україні у 2016 році. Вони також вважають, що в Росії наступного року спалахне хвиля протестів перед парламентськими вибори. Але Кремль жорстоко розправиться з невдоволеними росіянами. Крім того, на їхню думку, вірогідність повномасштабного наступу РФ проти України малоймовірна. Бойовики можуть навіть спробувати розширити плацдарм в околицях Маріуполя. Штурм міста, проте, представляється малоймовірним, оскільки Росія буде і далі прагнути уникнути розширення західних санкцій. Навіть обмежена ескалація бойових дій може дати привід США посилити санкції проти Росії і надати додаткову допомогу Україні у сфері безпеки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі