Стратегічна точка: NYT про те, чому і Росія, й Україна стільки сил кинули на Бахмут

Поділитися
Стратегічна точка: NYT про те, чому і Росія, й Україна стільки сил кинули на Бахмут © Getty Images
Втрати України під Бахмутом менші, ніж Росії, але не менш болючі.

Російські війська посилюють тиск на східноукраїнське місто Бахмут, кидаючи хвилі бойовиків, щоб зламати опір України, та атакуючи лінії постачання в кривавій кампанії, спрямованій на забезпечення першої значної перемоги Москви на полі бою за останні місяці. Про це йдеться у статті The New York Times.

Через 11 місяців після того, як Москва розпочала вторгнення, Бахмут і райони навколо нього стали центром інтенсивних боїв, значення яких зростає, оскільки обидві сторони додають сили до битви. Росія активізувала свої зусилля із захоплення Бахмута, який може мати ключове значення для захоплення всього Донбасу, після того, як місяці бомбардувань, які почалися влітку, не принесли жодних успіхів.

«Ситуація дуже складна», – заявив президент України Володимир Зеленський у відеозверненні після зустрічі з військовим керівництвом. За його словами, «постійно йдуть спроби прорвати нашу оборону».

Протягом війни вогнева міць виявилася критичною для перемог Росії, але битва за Бахмут була іншою.

Українські бійці та аналітики кажуть, що Москва все частіше покладалася на більш грубу тактику: намагаючись схилити місто до своєї колони перемог через вагу чисельності військ. У результаті, кажуть українці, втрати росіян в останніх боях у Бахмуті виявилися вищими, ніж у попередні місяці.

Схоже, частина стратегії Росії, що розвивається, полягає в тому, щоб заповнити українську оборону хвилями солдатів, багато з яких були мобілізовані за указом Владіміра Путіна. Це було б відходом від літніх кампаній Москви в інших місцях Донбасу, коли артилерія обстрілювала міста тижнями, перш ніж Росія почала тривалий наземний наступ.

У Бахмуті Україна теж зазнала великих втрат. Але розрахунок для кожної сторони неоднаковий.

Майкл Кофман, директор російських досліджень дослідницького інституту CNA в Арлінгтоні (Вірджинія), сказав, що битва там коштувала Росії більше людських втрат, оскільки її бійці часто билися пішки, без підтримки бронетехніки. Але хоча втрати України можуть бути меншими, сказав він в нещодавньому епізоді подкасту про військові справи «Війна на скелях», вони можуть бути більш болючими.

Багато військ, які воюють на боці Росії навколо Бахмута, були набрані з в’язниці та гірше навчені, ніж багато солдатів, з якими Росія розпочала війну. Україна здебільшого покладається на національну гвардію та інші сили, щоб утримувати свою основну лінію оборони в Бахмуті, а краще підготовлені піхотні підрозділи вриваються, якщо ці бійці зазнають атаки або відступають.

«Україна була змушена по суті торгувати якіснішими військами, щоб утримати Бахмут від російських сил, які витрачені», – сказав пан Кофман у подкасті. Це, за його словами, може «перешкодити українським планам наступу по лінії».

Стратегічне значення Бахмута, кажуть військові аналітики, полягає в тому, що він є перехрестям автошляхів регіону. Захоплення міста не гарантувало б, що Москва зможе просунутися на сході, але це поставило б російські сили в кращі позиції для цього.

Попри невдачі в інших частинах Східної України та на півдні з осені минулого року російські війська, що просуваються до Бахмута зі сходу, поступово стискають місто. Цього місяця вони зайняли Соледар, розташований за шість миль на північний схід.

На півдні українські солдати, які нещодавно покинули лінію фронту, сказали, що асфальтована дорога, яка була їхнім основним шляхом постачання до Бахмута, тепер знаходиться в радіусі російської артилерії та танків, хоча все ще в руках українців. Це залишає Україну покладатися на дорогу на захід до Часового Яру, який є об’єктом частих нападів росіян

У минулих боях на Донбасі російські війська часто прагнули спочатку оточити місто, залишаючи Україні вирішувати, чи витрачати дорогі ресурси на його захист. Завзята битва за Бахмут говорить про те, що Україна подолала свої сумніви щодо безпосередньої участі в тривалій боротьбі за місто та готова зазнавати втрат в надії, що зможе ще більше виснажити силу свого ворога.

Бої точаться також у Вугледарі. Москва перейшла від невеликих розвідувальних атак навколо міста до більш зосередженого штурму, повідомило Міністерство оборони Британії у вівторок, через два дні після того, як Зеленський назвав Вугледар одним із районів, які «піддаються постійним нападам Росії». Місто, довоєнне населення якого становило близько 14 тисяч осіб, було майже зруйноване, але український військовий чиновник у вівторок наголосив, що воно все ще перебуває під контролем Києва.

Військові аналітики кажуть, що українські сили використовували свої позиції у Вугледарі та навколо нього, щоб атакувати головний залізничний вузол регіону в окупованій Волновасі, менш ніж за 10 миль, намагаючись послабити зусилля Росії з поповнення запасів. Голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко заявив у вівторок, що в цьому районі вівся «інтенсивний вогонь».

У найближчі тижні та місяці, коли обидві сторони готуються до наступу, який очікується навесні, Україна буде посилена новою зброєю, включаючи танки та ракетні системи, надані Сполученими Штатами та іншими союзниками.

У вівторок міністр оборони Франції оголосив, що його країна поставить Україні ще 12 гаубиць Caesar та активізує зусилля з навчання українських солдатів, що є значним збільшенням військової допомоги від країни, яка нещодавно демонструвала небажання розлучатися з більшою частиною своєї передової артилерії.

А минулого тижня Сполучені Штати та Німеччина погодилися після тривалої української кампанії надати Україні бойові танки. Україна також тисне на своїх союзників щодо реактивних винищувачів, хоча президент Байден опирався відправці Україні F-16.

Але поки що багато нових військ, призваних восени, дають Москві перевагу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі