Міністр охорони здоров'я Максим Степанов говорить, що ще жодна з вакцин від коронавірусу в світі не пройшла повністю третю фазу випробувань, яка передбачає масові дослідження дії препарату.
Про це міністр заявив в ефірі телеканалу "Україна 24".
При цьому Степанов наголосив, що всі вакцини в світі зараз «застосовують в екстреному порядку».
«Жодна вакцина не завершила третю фазу клінічних випробувань. Найближчий термін завершення для однієї з вакцин - це кінець 2021 року. Зараз вакцини застосовуються в екстреному порядку. І це зрозуміло", - сказав Степанов.
Також він запевняє, що вакцинація українців від коронавірусу почнеться в першому кварталі цього року.
"Ми відразу говорили, що почнемо в лютому або березні 2021 року. Це було відразу сказано виходячи з наших переговорів. Я точно знаю, що ми почнемо вакцинуватися з лютого цього року. Це те, що у нас точно є. Якщо ми орієнтуємося на те, що у нас вже підписано з компанією Sinovac, це 700 тис. доз, вони нам повинні поставити протягом 30 календарних днів з дня реєстрації. ми очікуємо, що вони закінчать реєстрацію в січні, і ми почнемо вакцинацію", - сказав він.
Вакцини зараз використовуються в екстреному режимі, пояснив міністр.
"Японія, наприклад, не починала вакцинацію і не буде починати принаймні до початку березня. Вони чекають, дивляться, що відбувається в світі з вакциною. Ми повинні знати, що жодна вакцина не закінчила третю стадію випробувань, найближчий термін закінчення однієї з вакцин - це кінець 2021 року, зараз йде екстрене використання вакцин", - сказав він.
Степанов також відповів на звинувачення в тому, що він нібито провалив завдання президента щодо закупівлі вакцини.
"Переговори - складний процес. В результаті цих переговорів ми досягли результату, що в лютому почнемо її отримувати. Ми спочатку розраховували, що будемо отримувати в лютому. Ми зробили серйозні кроки з країнами, де виробляються вакцини", - сказав міністр.
Нагадаємо, починаючи з весни 2020 року, Степанов декларував, що веде переговори з виробниками вакцин. За цей час до грудня минулого року забезпечити населення вакцинами змогли не тільки багаті Канада, США і країни ЄС. Договори на передзамовлення зробили висновок, наприклад, Еквадор, Коста-Ріка, Панама, Ліван, Перу, Філіппіни, Марокко.
Причому, як правило, кожна з країн має портфоліо з вакцин, виготовлених за різними технологіями (РНК/ДНК, інактивований вірус, ослаблений вірус, векторна, білкова). Це важливо, тому на цю мить достовірно невідомо, яка з вакцин покаже найбільшу ефективність в створенні стійкого колективного імунітету.
Україна ж за весь цей час змогла укласти лише один контракт на поставку 1,9 млн доз, що могло б забезпечити вакцинацією 957 тисяч українців з 38 мільйонів, тобто всього близько 2,5% населення. Але цей контракт може бути зірваний через те, що ефективність китайського препарату становить лише 50,3%.
Крім того, раніше стало відомо, що Україна могла закупити вакцину проти коронавірусу в шість разів дешевше, до того ж ту, яку закуповує. Однак через те, що Степанов в ручному режимі зірвав постачання відповідної вакцини, Україна отримає китайську, яка не тільки дорожче, але і менш ефективна.
Детальніше про те, чи варто Україні сподіватися на те, що затверджений в кінці грудня минулого року план вакцинації буде виконаний, читайте в статті редактора розділу «Соціум» Алли Котляр «Антиділа».