У Києві потрібно провести реформу управління, для чого слід внести відповідні зміни в законодавство. Для того, щоб "правила гри" визначали самі кияни, слід розробити новий статут міста. В основу нового статуту повинна лягти самоврядність київської громади. Про це у своїй статті для ZN.UA пише Ігор Луценко, один з активістів громадської ініціативи по боротьбі з протиправними забудовами "Збережи старий Київ".
Луценко заявив, що Київ повинен мати, принаймні, не менші права на самоврядування, ніж інші українські міста. Для цього потрібно внести відповідні зміни в законодавство. Правила гри в Києві повинні визначати самі кияни. Для цього їм потрібно розробити новий статут міста Києва, затвердити його рішенням КГР, потім - на референдумі.
"В основу нового статуту міста повинна лягти самоврядність київської громади. Самоврядування буде здійснюватися, зокрема, через мера, міськрада і комітети місцевих громад. Мер повинен обиратися в два тури. Мера і депутатів можна буде відкликати простою більшістю голосів. Електронні референдуми повинні стати рутинним способом прийняття рішень на всіх рівнях. Київ повинен функціонувати як найбільша в Україні цифрова громада", - пише активіст.
Новий статут Києва повинен, на думку Луценка, передбачати створення виконкому міськради з передачею йому нинішніх повноважень КМДА в частині, що стосується соціально-економічного та культурного розвитку територій. Саму ж КМДА слід перетворити в контрольно-наглядовий орган державної влади з повноваженнями, які не підлягають передачі у сферу компетенції органів місцевого самоврядування міста. Функція цього представника центральної влади (по суті, представника президента) - при необхідності оскаржувати в суді правові акти місцевої влади, як це заведено у країнах ЄС.
"Головним концентратором повноважень громади повинен стати комітет місцевого самоврядування, охоплює територію з населенням близько 30 тисяч чоловік. 30 тисяч - це визнана соціологією кількість жителів, що дозволяє їм теоретично знати один одного, а значить - ефективно взаємодіяти. Таким чином, новий статут Києва можна розділити приблизно на сто самоврядних громад, які будуть вирішувати питання, що раніше формально відведені райрадам і адміністраціям районів. Зокрема, це первинна медицина, середня і дошкільна освіта, благоустрій територій, розміщення Мафів", - вважає автор.
Київ повинен мати всі регалії міста з Магдебурзьким правом - муніципальну міліцію, набрану переважно з киян, і власних суддів загальної юрисдикції, обраних територіальною громадою.
"Нинішні інформаційні технології дозволяють зробити весь документообіг відкритим. Спостерігати за виконанням муніципального бюджету можна буде онлайн в режимі реального часу. З усіх несекретних нарад (тобто, не пов'язаних з питаннями цивільної оброни тощо) повинна вестися онлайн-трансляція, відео - зберігатися у відкритих архівах. Реєстр комунального майна (його ще треба буде створити, провівши аудит) також повинен бути відкритим і безкоштовним", - резюмує Луценко.
Докладніше читайте в статті Ігоря Луценка "Майбутнє, якого Київ не уникне" у свіжому випуску газети "Дзеркало тижня". !zn
Читайте також:
Київ позбавлений права самоврядування, - Омельченко
До 2015 року виконкоми віддадуть у ведення рад усіх рівнів
Янукович в черговий раз розпорядився негайно прискорити реформи
Асоціація з ЄС повинна стимулювати більш глибокі реформи в Україні