Так сталося тому, що Вашингтон не хотів, щоб здійснилася мрія Кремля про російсько-американський конфлікт. Про це в інтерв'ю Rzeczpospolita розповіла колишній радник президента США і голова Фонду Маршалла Карен Донфрід.
Вона переконана, що Вашингтон виконав своє зобов'язання перед Україною і відреагував на агресію проти неї, хоч і в досить м'який спосіб.
"На той час ми вже розглядали сценарій, який передбачав анексію Криму Росією, тож для нас це не була несподіванка. Але коли це сталося, нашим пріоритетом було уникнути провокацій і повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Тоді на українському кордоні стояло 40 тисяч російських солдатів. Якби вони перетнули кордон і пішли в атаку, сталася б велика трагедія для України. Тож ми тоді думали лише про зменшення напруги, що нам вдалося.", - сказала Донфрід.
Вона додала, що Володимир Путін не вірив у спільну реакцію США і ЄС, однак Вашингтон і Брюссель все ж змогли дійти згоди.
"І ключовий пункт: ми не хотіли, щоб це стало американсько-російським конфліктом, чого дуже хотіли в Росії не зважаючи на те, що все почалося з угоди про асоціацію з ЄС", - додала вона.
Також, на думку голови Фонду Маршалла, США все ж виконали зобов'язання перед Україною в рамках Будапештського меморандуму, оскільки підтримують її економічно через МВФ. Також, за словами Донфрід, для Вашингтона було несподіваним рішення Віктора Януковича не підписувати угоду про асоціацію з ЄС, а також його втеча до Росії на наступний день після підписання угоди з міністрами закордонних справ Німеччини, Польщі і Франції щодо виходу з політичної кризи.
На питання польських журналістів, чому Варшава повинна бути впевнена в тому, що США захистять її в разі нападу, якщо вони виконали зобов'язання захистити Україну за умовами угоди від 1994 року, Донфрід відповіла: "Тому що стаття 5 про спільний захист – це фундамент НАТО".
Нещодавно на сторінках Bloomberg оглядач Леонід Бершидський писав, що Путін зупинився в Криму, тому що йому не потрібна вся Україна. Російському президент не потрібен контроль для цією чи будь-якою іншою сусідньою країною. Він хоче мати лише політичний і економічний вплив. У випадку України, він хотів "покалічити" її настільки, щоб Захід не захотів включати її в свої європейські інститути. І цей план працює: Україна досі злиденна, а внутрішні політичні чвари її роздирають її ще більше.
На початку тижня була опублікована детальна стенограма засідання РНБО України, яке відбулося 28 лютого 2014 року. У ході засідання свої доповіді зробили Валентин Наливайченко, який очолював тоді СБУ, Ігор Тенюх, який обіймав посаду міністра оборони, Андрій Дещиця, який очолював МЗС, екс-генпрокурор Олег Махніцький, а також глава МВС Арсен Аваков. На РНБО обговорювався процес захоплення російськими військами Криму та можливі заходи протидії з боку української влади. Зокрема, тодішній спікер Верховної Ради Олександр Турчинов єдиний вимагав оголосити військовий стан в Україні, поки інші урядовці хотіли утриматися від таких дій через слабкість української економіки і армії.