Реформа Російської академії наук (РАН), ініційована урядом Дмитра Медведєва, майже напевно викличе спокусу в українського керівництва реалізувати щось подібне і в нашій країні.
Про це в своїй статті для ZN.UA пише віце-президент Академії наук вищої школи України, доктор фізико-математичних наук Максим Стріха.
Як відомо, в Росії реформатори звинуватили РАН в архаїчності та консервативності і закликали перейти до прийнятої в більшості країн університетської системи організації науки, звівши академію до статусу почесного наукового товариства. Така "оптимізація" також надасть державі можливість розпоряджатися величезним майном і землею РАН.
А ось для України, зазначає експерт, російська реформа може мати куди більш сумні наслідки. "Відомо, що у нас теж вистачає охочих "ефективніше" розпорядитися землями і майном НАН та галузевих академій. І старт російської реформи майже напевно викличе спокусу реалізувати щось подібне і в Україні. Здійснити це буде порівняно нескладно: "наукового лобі" у влади зараз фактично немає, а більшість експертів (і з провладної, і з опозиційної сторін) переконані, що НАН - це віджиле "сталінське" дітище", - пише він.
"І якщо НАН буде "реформована" саме за нинішнім "сценарієм Ліванова-Медведєва", це реально буде означати кінець природничих і технічних наук в Україні. Адже досі наука в Україні виживала не завдяки, а всупереч державі, якій (на відміну від Росії) вчені взагалі не потрібні, і яка фінансує своїх науковців на рівні африканських країн. Проте українська наука якось існувала, оскільки НАН керували консервативні, але закохані в науку академіки. Якщо ж українською наукою будуть керувати чиновники нинішнього МОН, результат виявиться прогнозованим, - це наочно видно з того, що діється сьогодні в університетах і в системі атестації наукових кадрів", - переконаний доктор наук.
"Тому слід пам'ятати: нинішня Україна з ряду причин політичного і економічного сенсу не має, на жаль, шансів у найближчому майбутньому перейти до англо-саксонської університетській системі організації науки (оскільки там університети мають великі гроші і необмежену автономію - а ні того, ні іншого в Україні тепер ніхто не дасть!). Реальний вибір, який стоїть перед українською наукою сьогодні, - це або збереження академічної системи (що зовсім не виключає необхідності посиленого накачування "наукових м'язів" університетів і поступового реформування самої НАН), або ж загибель цілих наукових напрямків, які визначають науково-технічний прогрес", - підкреслив Максим Стріха.
"Адже від ліквідації академії не виграє ніхто: якщо сьогодні загинуть біологічні або фізичні установи НАН, то завтра безнадійно потьмяніють і відповідні факультети університетів", - додав він.
Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Максима Стріхи "Реформа РАН: кінець (академічної) науки?". !zn
Читайте також:
Українські вчені заявили про "наукоцид" від Табачника
Українські виші не потрапили до топ-100 кращих за версією The Times
Жоден з 14 дослідницьких університетів в Україні не отримує адекватного фінансування
Україна остаточно втратить статус наукового держави через 5-10 років