Після проведення всіх експертиз та оголошення підозр Служба безпеки України планує направити матеріали розслідування про масштабну хакерську атаку на «Київстар» до Міжнародного кримінального суду у Гаазі, заявив в інтерв’ю «Укрінформу» начальник Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк.
«Ми працюємо, щоб за нашим законодавством оголосити підозри, а у подальшому передати ці справи в МКС. Воєнних злочинців мають судити на міжнародному рівні!» - зазначив він та підкреслив, що кібератаки по цивільній інфраструктурі мають бути визнані воєнними злочинами.
Наразі СБУ встановила, що атаку на «Київстар» реалізувало хакерське угруповання SandWorm, яке є штатним підрозділом російського Головного розвідувального управління. Зараз ДКІБ опрацьовує всіх учасників вертикалі, які були причетні до цієї атаки.
«Відповідати за скоєне має не лише конкретний хакер, але і, як мінімум, керівник військової частини і керівництво спецслужби, яка здійснює деструктивну діяльність», – переконаний Вітюк.
Представник СБУ зазначив, що у світі налічується лише три кейси, коли оголошувалися підозри хакерам за кібератаки на інфраструктуру. При чому один із них – якраз результат СБУ. Зараз його підрозділ проводить низку експертиз щодо уражених хакерами систем і завданих збитків та працює над отриманням додаткової інформації від міжнародних партнерів.
При цьому за час повномасштабної війни Служба безпеки блокує по 4,5 тис. кібератак щороку.
Мобільний оператор «Київстар» зазнав масштабної хакерської атаки 12 грудня. Як наслідок в абонентів повністю зник звʼязок та інтернет.
Відповідальність за атаку взяло на себе російське угруповання «Солнцепек». У СБУ заявили, що воно повʼязане з російським Головним розвідувальним управлінням.
Лише 20 грудня «Київстар» відновив усі послуги в Україні та за кордоном.