В Україні державні нагороди серед військових найчастіше отримують офіцери, водночас сержанти та солдати дуже рідко отримують нагороди за життя, пишуть Оксана Заболотна та Дар’я Бевзюк у статті для ZN.UA «Хто наші герої? Що не так із системою державних нагород в Україні і як це виправити». Вони також розповіли, скільки і кому присвоїли звання Героя України українські президенти.
Так, згідно із законом про держнагороди, найвищим ступенем відзнаки в Україні є звання Героя України. Це звання присвоюють громадянам Україн за визначні героїчні вчинки (орден «Золота Зірка») або видатні трудові досягнення (орден Держави).
«Що таке героїзм і що саме вважати визначним героїчним вчинком, великою мірою залежить від того, хто зараз президент і які в нього пріоритети», – пишуть авторки.
Зокрема, Леонід Кучма загалом присвоїв звання Героя України 132 особам. Загалом за його каденції отримали таку відзнаку зокрема, директори заводів. Рідше Героями України тоді ставали письменники й артисти.
Серед нагороджених Кучмою було вісім військових. Декому з них звання Героя України присвоїли за заслуги у період Другої світової війни.
Своєю чергою Віктор Ющенко за час свого президентства вручив 114 нагород. Їх отримали громадські й культурні діячі, правозахисники, аграрії, народні депутати, а також ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС. Серед тих, кого Ющенко відзначив держнагородою, було шестеро військових. Всі отримали нагороди за героїзм під час Другої світової війни.
Крім того, за каденції Ющенка посмертно звання Героя України отримали Степан Бандера та Роман Шухевич. Щоправда, коли до влади прийшов Віктор Янукович, нині засуджений в Україні за держзраду, Донецький окружний адмінсуд позбавив Бандеру та Шухевича цих звань.
Що стосується самого Януковича, то він за своєї каденції вручив ордени «Золота зірка» лише 40 особам. Здебільшого це були артисти, директори заводів та шахтарі.
Петро Порошенко свого часу нагородив 160 осіб, з них – 99 героїв Небесної сотні та 47 військових. При цьому 85% нагороджених військових були офіцерами, 6% – старшинами та 10% – солдатами.
«При цьому всі нагороджені ним солдати і старшини отримали нагороди посмертно. З-поміж офіцерів 42% нагородили за життя, відповідно, 58% отримали звання Герой України після загибелі», – пишуть авторки.
Своєю чергою Володимир Зеленський станом на квітень 2024 року нагородив званням Герой України 397 осіб, серед яких переважно військові. Заболотна та Бевзюк пояснили, що очевидно, це зумовлено широкомасштабним вторгненням РФ.
Серед усіх нагороджених президентом Зеленським військових – 68% офіцерів. Ще 22% нагороджених – старшини, а 10% – солдати. При цьому за життя нагороди отримали 5% солдатів, 28% старшин і 53% офіцерів. Решта стали Героями України посмертно.
Авторки зазначили, що проаналізувавши дані про нагородження під час війни починаючи з 2014 року, вони побачили певні тенденції. По-перше, офіцерів нагороджують значно частіше, ніж солдатів. По-друге, дуже рідко солдати й сержанти отримують нагороди за життя.
«Чому склалося так, що офіцерів нагороджують найбільше, а солдатів і старшин — найменше і переважно посмертно? Звісно, планування дій підрозділу, управління ним і загалом лідерство у війську потребують чимало вмінь і навичок. Тому логічно, що досить багато офіцерів отримують найвищу державну відзнаку. Але безпосередньо на лінії зіткнення з ворогом перебувають саме солдати й сержанти, і, ймовірно, чимало з них заслуговують на звання Герой України. Однак через низку причин про подвиги солдатів не часто доповідають нагору. Або ж відзначають їх відомчими відзнаками чи іншими видами заохочення замість державних нагород», – йдеться у статті.
Нагадаємо, 19 квітня Володимир Зеленський відвідав один із командних пунктів 41-ї окремої механізованої бригади, яка обороняє Часів Яр. Серед іншого він там поспілкувався із військовими та відзначив їх нагородами. Зокрема звання Героя України та орден «Золота Зірка» були присвоєні та вручені сержанту Сергію Гвоздю, який воює у лавах ЗСУ з першого дня повномасштабного вторгнення.