У ніч з 13 на 14 січня в Україні відзначають Старий Новий рік. Така традиція святкування виникла через розбіжності у юліанському та григоріанському календарях ("старому" та "новому" стилю відповідно). Дана розбіжність становить 13 днів, тому Новий рік за старим стилем святкують у ці дні.
В Україні 13 січня також відзначають Василів (Щедрий) вечір та Маланку (свято на честь святої Меланії), а 14 січня – Василів день.
Традиції свята
У народі існувала традиція готувати багатий стіл на Василів вечір, на якому мали бути страви з м’яса, млинці, пироги та кутя. Особливу увагу господині приділяли приготуванню свинини, оскільки свиня була символом добробуту та багатства.
До святкового столу також подавали страви із зайця та півня, щоб бути такими ж легкими та моторними, які цей птах та тварина.
Цього дня господині готували спеціальну обрядову кашу. Голова родини по ній міг передбачити майбутнє на наступний рік для своєї сім’ї. Для приготування каші існував обряд: найстарша жінка у родині йшла до комори та набирала там крупу, а найстарший чоловік йшов до річки або колодязя по воду. Не можна було чіпати крупу та воду, поки не затопили піч.
За стіл мала сісти уся родина, а найстарша жінка брала горщик каші, перемішувала її та говорила особливі ритуальні слова. Потім всі члени родини вставали з-за столу, а господиня ставила кашу до печі з поклоном.
Далі кашу діставали з печі та уважно розглядали. Якщо вона була до вінець горщику, розсипчаста та навариста, то родину чекав щасливий та врожайний рік. Таку кашу їли на ранок. Якщо каша вийшла за вінця горщика, або він тріснув – це було поганим знаком, тому кашу викидали до ополонки, щоб змінити долю на краще.
Традиційно на Старий Новий рік хлопці і чоловіки ходили від хати до хати та посівали. Жінки та дівчата у цьому не брали участі. Господарі пригощали посівальників солодощами або давали їм гроші, а обрядове зерно збирали, змішували його навесні з іншим при посіві.
Також в цей день дівчата ворожили на нареченого та своє майбутнє.
Народні прикмети на Старий Новий рік
- Зоряне та ясне небо в цей день – слід чекати щедрого врожаю ягід.
- Похмура погода та туман – буде врожайний рік.
- 14 січня іній на деревах – слід чекати медоносного року та щедрого врожаю зернових.
- Завірюха у Василів вечір – до врожаю горіхів.
- Першим до хати прийшов чоловік – рік буде щасливим, якщо жінка – нещасливим.
Що не можна робити на Старий Новий рік
У народі вірили, що не слід промовляти в голос слово "тринадцять", рахувати монети та дрібні гроші. Це може принести злидні, нещастя, сльози та сварки.
Заборонялося позичати гроші на свято, інакше можна весь рік провести у боргах.
На свято не можна лихословити, конфліктувати та лаятися.
Не варто в цей день одягати брудний або темний одяг.
Жінкам та дівчатам не можна посівати на Старий Новий рік.